Üsküdar’da ÜSMEK Genel Standı sanatseverlerle buluştu

Pinar

Global Mod
Global Mod
Üsküdar’da ÜSMEK Genel Standı sanatseverlerle buluştu

İSTANBUL – Üsküdar’ı, kentin kültür sanat merkezi haline getiren Üsküdar Belediyesi, pandemi tedbirleri alarak düzenlediği stantlara bir yenisini daha ekleyerek ÜSMEK kursiyerlerinin yapıtlarından oluşan genel stantla sanatseverleri bir ortaya getirdi.

Üsküdar’ı, kentin kültür sanat merkezi haline getiren Üsküdar Belediyesi, pandemi tedbirleri alarak düzenlediği stantlara bir yenisini daha ekledi. Bu kapsamda bireylerin bilgi ve yetkinliklerinin geliştirilmesine katkı sağlamak, şahsi birikimlerini artırmak, mesleksel ve sanatsal ayrıntılarını geliştirmek, istihdam sağlamak emeliyle hizmete sunulan ÜSMEK’in kursiyerlerinin el emeği göz parıltısı yapıtlarını İstanbullularla buluşturdu. 17- 21 Haziran tarihleri içinde gerçekleştirilecek ÜSMEK Genel Stant ve Şenliği’nde Sanat ve Tasarım, Seramik ve Cam, El Sanatları üzere alanlarda geliştirilen eserler sergilenecek.

Üsküdar Belediye lideri Hilmi Türkmen’in iştirakiyle Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi Fuaye Alanı’nda, 17 Haziran Perşembe günü, saat 14.00’te açılışı düzenlenen standa İlçe Ulusal Eğitim Müdürü ve Üsküdar Kaymakamı da iştirak gösterdi. Yapılan açılış konuşmasının akabinde Barbaros Hoş Sanatlar Akademisi Gençlik Korosu tarafınca yapılan müzik dinletisiyle sanatseverler keyifli anlar yaşadı. Program sonunda kursiyerlere sertifikaları takdim edildi.

“Önümüzdeki sene kursların sayısını 14’e çıkaracağız”

Üsküdar Belediyesi tarafında düzenlenen ÜSMEK genel standı hakkında Üsküdar Belediye lideri Hilmi Türkmen, “İstanbul’da İSMEK’ler kapatılınca biz Üsküdar Belediyesi olarak Üsküdar ölçeğinde, ÜSMEK ismi altında 2020 yılının eylül ayında bir proje başlattık. Bu programımızın bugün yıl sonu finali olarak burada bir stant açmış olduk. Büsbütün kursumuza devam eden kursiyerlerimizin el emeği göz parıltısı yapıtlarından oluşan eserler var burada. Yaklaşık 5 bin kursiyerimiz var. 16 farklı branşta 256 başka programdan oluşan bir 8 ay geride kaldı. İnanılmaz bir talep var. Bu kursların epeyce değerli olduğuna inanıyoruz ve sonuca baktığımızda da epeyce gerçek bir proje bu. Üsküdar’da şu an 11 farklı kurs merkezi var. Önümüzdeki sene bunları 14’e çıkaracağız. Bu mamüllerin satılması için de önümüzdeki aylarda bir satış ofisi de açacağız.” diye konuştu.

“İyi ki Üsküdar var”

ÜSMEK kursiyeri Zehra Yıldız ise kurs hakkında, “ÜSMEK’teki eğitimime eylül ayında başladım. Bana epeyce hoş bir hobi kattı. Çeşitli arkadaşlar edindim, faaliyetler yaptım. Pandemide konutta kalmak yerine ÜSMEK’le birlikte yeni şeyler öğrendik, yeni hobiler kazandık. ÜSMEK’in giysi üretimi teknolojileri kursuna başladım ve aklıma hayalime gelmeyecek şeyler dikmeye başladım. Âlâ ki Üküdar var.”dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Aykut Güç