Ulucanlar Sanat Sokağı 44 sanatkara konut sahipliği yapıyor

Pinar

Global Mod
Global Mod
ANKARA (İHA) – Ulucanlar Sanat Sokağı 44 sanatkara konut sahipliği yapıyor

ANKARA – Altındağ Belediyesi’ne bağlı Ulucanlar Sanat Sokağı, birbirinden farklı 21 atölye ve 44 sanatkarla sanatseverlere yılın 365 günü hizmet ediyor.

Keçeden tezhibe, minyatür, sınır, çini, ebru üzere biroldukça çağdaş ve klâsik sanat yapıtları ile ikramlık eşyaların bulunduğu Ulucanlar Yarı Açık Cezaevi içerisindeki Sanat Sokağı, birbirinden farklı 21 atölye ve 44 sanatkarla 365 gün boyunca vatandaşlara hizmet ediyor. Her gün biroldukça sanatseveri ağırlayan Sanat Sokağı, hem de hem gezilebilir tıpkı vakitte alışveriş yapılabilir sanat atölyelerine imkan sağlıyor. Ulucanlar Sanat Sokağı, daha epey tanıtılmak ve sanatseverleri ağırlamak hedefli 16-30 Aralık mühletince düzenlenen Sanat Şenliği ile ziyaretçilerini bekliyor.

“Noktalama sanatı hayli emek istiyor”

Ulucanlar Sanat Sokağı’nda noktalama sanatıyla hizmet veren eski bankacı Selma Bora, noktalama tekniğiyle fotoğraf yapanların fazlaca az olduğunu, sebebininse fazlaca emek istediğini ve tek bir yanlışta yapmış olduğun emeğin boşa gittiğini lisana getirerek, “Çünkü silme bahtın yok. Orayı düzeltme bahtın da yok. Bir gözü yaptığın vakit gözün içine tek bir noktayı yanlış vurduğun vakit o fotoğraf gidiyor. Noktalama sanatını ben 8 yıldır falan yapıyorum. Çok sevdiğim için yapıyorum açık söyleyeyim. Aslında ben noktalama sanatını şöyleki diyorum, gravürün kalemle yapılmış formu. Osmanlı devrinde yapılan yapıtların kalemlerle yapılmış biçimi. Onlar baskısını yapıyordu ben de kalemle olanı yapıyorum teknik olarak. Çok az yapıldığı için de epey değerli bir sanat diye düşünüyorum” dedi.

Gümüş işlemesiyle telkari ve kazaziye sanatıyla uğraşan da var

2005 yılından beri gümüş işlemeciliğiyle uğraşan Lale Azgın, gümüşün biroldukça kısmında sanatını icra ettiğini, 15 yıldır bu işlerle uğraştığını belirterek, “Daha öncesinde de vardı arayışlarım, yapmak istediğim şeyler. ondan sonrasındasında Ankara Olgunlaşma Enstitüsü’nde bu biçimde bir imkanın olabileceğini öğrenince orada başladım, eğitim aldım. sonrasındasındasında değişik yerlerde eğitim alarak bu işi ilerlettim. Şu anda da kendi atölyemde uğraşıyorum. Gümüş takı, telkari, mine işlemeciliği yapıyorum, bunlarla uğraşıyorum, kazaziye yapıyorum. Bunlar daima gümüşle, metallerle ilgili şeyler. 2012’de birinci açıldığı senelerdan beri buradayım” diye konuştu.

Sanat Sokağı, Cezaevinin kapanmasıyla bir arada açıldı

Ulucanlar Sanat Sokağı hakkında bilgililer veren Ulucanlar Sanat Sokağı yöneticisi Hakan Atasoy, 2012 yılında cezaevi kapatılınca sanat sokağının 2012 yılında açıldığının altını çizerek, şunları söylemiş oldu:

“2010 yılında cezaevi kapatılınca bu kısım 2012 yılında külliyen sanata yönelik olarak atölyelere çevrildi. Türkiye’nin ve Ankara’nın her yerinden gelen yaklaşık 44 adet sanatkarımız burada sanatsal faaliyetlerini yürütmektedir. Ulucanlar’dan bahsedecek olursak burada keçeden tezhibe, minyatür, çizgi, çini üzere ebru sanatı hem çağdaş birebir vakitte klâsik sanatları burada yaşatıyoruz. Gelen insanlara burada geçmişimizi, geleneklerimizi, tükenmeye yüz tutmuş sanatları burada icra ediyoruz.”

Ulucanlar Sanat Sokağı, yılın 365 günü birfazlaca kısımda hizmet veren sanat atölyeleriyle vatandaşları bekliyor.

İhlas Haber Ajansı / Huzeyfe Tarık Yaman – Son Dakika Haberleri