Uludere’de istekli öğretmenlerden gezici çocuk tiyatrosu

Pinar

Global Mod
Global Mod
ŞIRNAK (İHA) – Uludere‘de istekli öğretmenlerden gezici çocuk tiyatrosu

ŞIRNAK – Şırnak‘ın Uludere ilçesinde istekli öğretmenler tiyatroya gidemeyen çocuklar için gezici tiyatro oluşturdu.

Köy köy gezip çocuklara pamuk şeker yaparak dağıtıp çocuklara tiyatro sergiliyorlar. Covid-19 salgının dezavantajlı bölgelerdeki okul öncesi öğrencilerinin üzerinde oluşturduğu olumsuz ruhsal tesirleri gidermek, eğlenceli tiyatro şovları ile yaşadıkları gerilimi azaltmak, tiyatroya verilen ehemmiyeti ilçe genelinde yaygınlaştırmak, evvela köylerdeki ana okullarında bulunan öğrencileri sanat ve tiyatro ile tanıştırmak, eğlendirmek maksadıyla istekli 4 öğretmen Uludere ilçe ulusal eğitim müdürlüğü gezici çocuk tiyatrosunun birinci gösterisi Gül Bahçesi anaokulu bahçesinde gerçekleştirildi. Yaklaşık 200 okul öncesi öğrencinin katıldığı aktiflik büyük ilgi gördü. Tiyatro gösterisini İlçe Kaymakamı Mehmet Rıdvan Doğan, Hilal Belediye Lideri Cafer Benek, İlçe Ulusal Eğitim Müdürü Mikail Demirtaş ve İlçe Merkez Kumandanı Binbaşı Alper Yılmaz, öğrencilerin ardında oturarak izledi.

Öğretmen Büşra Gümüş, aktiflik ile ilgili yaptığı açıklamada Gül Bahçesi Anaokulunda okul müdürü olarak bakılırsav yaptığını söylemiş oldu. Gümüş, “Öğrencilerimizi küçük yaşta tiyatro ve sanatla tanıştırmak emeliyle Uludere seyahat çocuk tiyatrosu projemi planladım. Dezavantajlı bölgelerde bulunan küçük yaş gurubu öğrencilerimiz ile sosyal-kültürel etkinliklere katılmakta zorlandığımız için bu projeyi gerçekleştirmeyi düşündüm ve İlçe Ulusal Eğitim Müdürümüz Mikail Demirtaş’a sundum. Kendileri projemi kabul ettiler ve süreç boyunca her türlü takviyesi sağladılar. İstekli öğretmenden oluşan tiyatro takımımı kurdum. Her hafta ilçemizin köylerinde bulunan bağımsız ana okullarına, gezici tiyatro aracımız ile giderek öğrencilerimizi tiyatro ile tanıştıracağız. Tiyatro içeriğimiz öğrencilerin düzeylerine uygun pandomim, güldürü ve müzikli tiyatrodan oluşmaktadır. Hilal’den Uzungeçit’e, Şenoba’dan Yemişli’ye, Taşdelen’den Dağdibi’ne giderek öğrencilerimizin ayağına tiyatroyu getireceğiz. Tiyatro tanıtımı görselleri ile süslediğimiz aracımızla toplumsal etrafta de tiyatro farkındalığı oluşturmayı amaçladık. Dünyaca şiddetli bir hastalık sürecinden geçmekteyiz. Bu süreçte ruhsal ve duygusal açıdan olumsuz etkilenen öğrencilerimizin yüzlerini güldürmeyi amaçlamıyoruz. Öğrencilerimiz yüzleri güldüğünde bizlerde memnun oluyoruz. Uludere Kaymakamlığı ve İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğümüze, İzmir Sıcakkan Sanat Çocuk tiyatrosuna dayanaklarından dolayı epeyce teşekkür ederim” dedi.