Ulusal Muharip Uçak için kritik alt sistemler çalışmaları sürüyor

odakulebuda

New member
Ulusal Muharip Uçak için kritik alt sistemler çalışmaları sürüyor TUSAŞ’tan yapılan açıklamaya nazaran, sabit ve döner kanat hava platformları için kritik alt sistemlerin Ar-Ge, tasarım ve üretim faaliyetleri gerçekleştiren TAAC Havacılık Teknolojileri, havacılık teknolojileri alanında projeler geliştiriyor.

Bu kapsamda 2023 yılında hangardan çıkacak olan Ulusal Muharip Uçağı’nın uçuş denetim sisteminin, iniş kadrosunun ve silah kapağının açma-kapama hareket düzeneklerini geliştirmeye devam eden şirket, HÜRJET’in birfazlaca test ve doğrulama çalışmalarının gerçekleştirileceği Demir Kuş Test Sistemi’nin de TUSAŞ tesisleri ortasında tasarım ve kurulumunu gerçekleştiriyor.

‘ÖNEMLİ PROJELER YÜRÜTÜYOR’

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, havacılık alanında yerli ve ulusal teknolojiler için çalışmaların devam ettiğini belirterek, “Altınay Havacılık ile ortak iştirakimiz olan TAAC Havacılık Teknolojileri kesimin kritik alanda muhtaçlık duyduğu sistemleri ülkemize ulusal imkanlarla kazandırmak için değerli projeler yürütüyor. 2023 yılında hangardan çıkacak olan Ulusal Muharip Uçak üzerinde de yer alacak olan bu sistemler ülkemizin yerli, özgün ve bağımsız havacılık ekosistemine de katkı sağlayacak. Gerçekleştirilen bu projelerde emeği geçen çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

‘DIŞA BAĞIMLILIĞI KIRMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ’

Altınay Teknoloji Kümesi İdare Konseyi Lideri Hakan Altınay ise “Savunma ve havacılık kesimindeki dışa bağımlılığı kırmak ve ülkemizi bu alanda güçlendirerek ileri taşımak ismine uzun yıllardır çalışıyoruz. TUSAŞ ile ortak kurduğumuz TAAC Havacılık Teknolojileri isimli iştirakimiz ile bu gayretlerimizi, kritik havacılık bileşenleri özelinde daha da ileri gdolayıyoruz. Başta ülkemizin beka projesi olan Ulusal Muharip Uçak olmak üzere bir fazlaca yerli hava platformumuz için, bugüne kadar Türkiye hudutları içerisinde geliştirilmemiş projeleri hayata geçireceğiz. Ülkemizin gelişip güçlenmesi ismine alın teri döken tüm arkadaşlarımıza teşekkür ederim” dedi.