Uygur muharrir Haitiwaji 2 yıl esir tutulduğu kamp ömrünü anlattı: Gündüz 11 saat ruhsal siyasi çalışmalar yapılıyor

odakulebuda

New member
Uygur muharrir Haitiwaji 2 yıl esir tutulduğu kamp ömrünü anlattı: Gündüz 11 saat ruhsal siyasi çalışmalar yapılıyor Çin’in Doğu Türkistan’daki kamplarında 2 yıl esir tutulan Gülbahar Haitiwaji, gece nöbet tuttuklarını ve gündüz 11 saat ruhsal siyasi çalışmalar yapıldığını söylemiş oldu.
Fransa’dan Çin’e davet edilip tutuklanan, sorgulanan ve istismar edilen Uygur müellif Gülbahar Haitiwaji yaşadıklarını “Çin Kampından Nasıl Kurtuldum” isimli kitabında anlattı. Kaygı dolu günler geçirdiğini tabir eden Haitiwaji, kampta geçirdiği müddetin asır üzere geldiğini lisana getirdi.

“29 Ocak 2017’den 12 Mart 2019’a kadar gözaltı merkezinde ve toplama kampında alıkonuldum” diyen Uygur müellif, “Gözaltı merkezlerinde yahut toplama kamplarında ömür şartları fazlaca makûs. Olağanda 15 yahut en çok 20 kişinin kalabileceği odalarda 30-40 kişilik kümeler halinde tutuluyorduk. Çok makus koşullarda hazırlanan, insan sıhhatine ziyanlı biçimde bekletilmiş yiyecekler veriliyordu. Kaldığımız toplama kampında kışın sıcaklık eksi 30 dereceyi gösterirken bizler dışarıda kalmak zorunda bırakılıyorduk. Kelamda bizlerin güneş görmesi gerektiğini ve aydınlığa çıkardıklarını söylüyorlardı” dedi.

“Gündüz 11 saat ruhsal siyasi çalışmalar yapılıyor”

Geceleri ışıkların söndürülmediğini söz eden Haitiwaji, “Işık altında uyumak hayli güç, bunu da şuurlu bir biçimde yapıyorlardı. Gece nöbet tutuyoruz, gündüz 11 saat ruhsal siyasi çalışmalar yapılıyor. Anlatılanları not tutmak zorundasınız. Gözaltı merkezinde tutulduğumda bana yüklenen hata, kitleleri kamu güvenliğini bozmaya tahrik etme hatasını imzalamaya ve itiraf etmeye zorlandım. daha sonrasında bu iftiradan tekrar bahsetmediler” açıklamasını yaptı.
“Kızımın eforlarını küçümseyerek kamptan çıkabildim”

Eşinin Fransa’ya siyasi sığınma müracaatında bulunduğunu ve kızının Uygurlar tarafınca düzenlenen Çin aykırısı protestolara katıldığını kaydeden müellif, “Bunları kocama ve kızıma terörist demek için mazeret olarak kullandılar. Bana gelince, bir Çin vatandaşı olarak ailemin yasa dışı davranışlarını Çin Komünist Partisine bildirme yükümlülüğüm olduğunu söylemiş olduler. Rapor etmemek, cürümlerini örtbas etmek ve desteklemek sayılıyormuş. 2019 yılında kızımın eforlarını küçümseyerek ve Fransız hükümetinin müdahalesiyle toplama kampından çıkabildim ve aileme bir daha kavuştum” diye konuştu.
“Çin hükümetinin bu cins iftiralarından korkmuyorum”

“İlk başlarda kitabımı yazmaya başladığımda anavatanımız Doğu Türkistan’da ailemin tehlike altında olacağı konusunda endişeliydim” diyen Haitiwaji, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Ama bir daha Çin toplama kamplarındaki insanlık dışı yaşanılanları her insanın bilmesi için kitabı yazıp bitirdim. Şu anda ailemin özel durumunu bilmiyorum. Haber alamıyoruz. Çok fazla temas etme ve irtibat kurma talihimiz yok. Kitabım bu yıl yayınlandıktan daha sonra, Çin hükümeti bana saldırmaya ve bir terörist olarak bana iftira atmaya başladı. Makûs bir bayan olduğumu söylemiş olduler. Bana saldırıp karalamaya devam ediyorlar, iftira atmayı ve saldırmalarını durduracaklarını da sanmıyorum. Çin hükümetinin bu tıp iftiralarından korkmuyorum.”

Kitabının Türkçe’ye de çevrildiğini kelamlarına ekleyen Gülbahar Haitiwaji, “Kitabım Türkçe’ye çevrildi ve Türkiye’de yayınlandı. Yakın gelecekte birfazlaca farklı lisanda bir düziniçin fazla ülkede yayınlanacak. Kitabımın Türkçe’ye çevrilmesi ve Türkiye’de yayınlanması beni epeyce keyifli etti. Zira Türkiye’de hayli sayıda Uygur Türk’ü var. Çok sayıda Uygur yurttaşlarımız şu anda Türkiye’de yaşıyor. Uygur yurttaşların hükümet tarafınca korunup kollandığı bir yerde, bunun için epey memnunum ve bunun için minnettarım. Uygur hemşerilerimizin Türkiye’de daha fazla ilgi ve ihtimam görmesini ve Türk hükümetinin Çin hükümeti üstündeki baskısını artırmasını umuyorum“ dedi.