vazifesi ben devrettim: Tesisler Ruslara emanet

odakulebuda

New member
vazifesi ben devrettim: Tesisler Ruslara emanet Şiddet olayları, Kazakistan’ın en büyük kenti Almatı başta olmak üzere güvenlik güçlerinin müdahalesiyle son bulurken, ülkedeki stratejik tesislerin de, Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in davetiyle ülkeye gelen Rusya öncülüğündeki Kolektif Güvenlik Mutabakatı Örgütü (KGAÖ) güçleri tarafınca denetim altına alındığı kaydedildi. Öte yandan ülkenin kurucu önderi ve birinci cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ile Cumhurbaşkanı Kasım Tokayev içinde sorun olduğuna ait tezlere yanıt geldi. Nazarbayev’in ofisinden yapılan açıklamada, Nazarbayev’in, Güvenlik Kurulu Başkanlığı misyonunu Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev’e kendisinin devrettiği bildirildi. Açıklama, Nazarbayev’e yakın isimlerden eski istihbarat şefi ve Başbakan Kerim Masimov’un “ihanet” suçlamasıyla gözaltına alınmasından daha sonra geldi.

Nazarbayev

KARARI KENDİSİ VERDİ

Nursultan Nazarbayev’in Basın Danışmanı Aydos Ukibay, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kazakistan’daki olayların yaşandığı günlerde Nazarbayev’in Işık Sultan’da bulunduğunu ve Cumhurbaşkanı Tokayev’e dayanak verdiğini belirtti. Ukibay, “Durum hayli zordu ve bu niçinle ‘Ulusun lideri’, isyanlar ve terörün ülke idaresinden süratli bir karşılık gerektirdiğini fazlaca düzgün bildiği için Güvenlik Kurulu başkanlığı nazaranvini Cumhurbaşkanı’na devretmeye kendisi karar verdi” tabirlerini kullandı.

BALTALAMA TEŞEBBÜSÜ

Nazarbayev ve Tokayev’in halkını, ülkesini ve milletin geleceğini savunarak, her vakit tıpkı tarafta olduğunu vurgulayan Ukibay, “Nazarbayev ve Tokayev hepimiz için bu güç günlerde, yekpare devlet gücünü bir sefer daha gösterdiler” dedi. Basında ve toplumsal medyada Kazakistan’ın birinci cumhurbaşkanı hakkında epey sayıda yanlış söylenti ve kışkırtıcı kayıtlar dolaştığına dikkati çeken Ukibay, “Mevcut şartlarda bu çeşit faaliyetleri siyasi durumu istikrarsızlaştırma ve devletin anayasal temellerini baltalama teşebbüsü olarak görüyoruz” halinde konuştu.

Tokayev

GÖZALTI SAYISI 5 BİNİ AŞTI

Kazakistan İçişleri Bakanlığından yapılan, ülke genelinde gözaltına alınanların sayısının 5 bin 135’e çıktığı söz edilen açıklamada, protestolar esnasında kamu nizamı ve ülkenin anayasal nizamını korurken yaralanan güvenlik güçlerinin sayısının da bin 300’den çok olduğu açıklandı. Açıklamada, 300 kişinin üzerlerinde ateşli silahlar ve cep telefonları dahil çalıntı mallar ve yüksek ölçüde para ile ülkeyi terk etmek için sonu geçmeye çalışırken gözaltına alındığı kaydedildi.

Rusya takviyeli güçten muhafaza

Kazakistan Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada da, ülkedeki stratejik tesislerin denetiminin Rusya’nın öncülüğündeki,
2 bin 500 askerden oluşan Kollektif Güvenlik Muahedesi Örgütü güçleri tarafınca muhafaza altında alındığı açıklandı. Ülkenin başşehri Parıltı Sultan’da da ağır güvenlik tedbirleri devam ediyor.

Almatı olağana dönüyor

Kazakistan’daki olaylarda silahlı çatışmaların en ağır yaşandığı Almatı kentinde hayat olağanlaşıyor. Almatı’daki karargahtan yapılan açıklamaya bakılırsa, toplu taşıma araçları hudutlu olarak çalışmaya başladı. Açıklamada, “Büyük zincir marketler ve pazar yerleri çalışıyor. Kâfi besin var” tabiri yer aldı. Merkezi yerlerde silah seslerinin duyulmadığı kentte, telefon operatörleri bir daha hizmet vermeye sağladı.