Vintage mağazalarına istek artıyor

Pinar

Global Mod
Global Mod
Vintage mağazalarına ilgi artıyor

MARDİN – Mardin‘de eski devirde giyilen kıyafetlerin satıldığı vintage mağazalarına ilgi artıyor.

Günümüzde modanın eskiye dönmesiyle oluşan giysi şekli olan ‘vintage’a ilgi artıyor. Mardin’in Artuklu ilçesi tarihi revaklı çarşıda açılan vintage mağazaları dikkat çekiyor. Eski devirlerde yaklaşık 10-30 yıl içinde moda olan kıyafetler getirilip bu mağazalarda alıcısı için satışa sunuluyor. Mağazaların içi ise o devirlerde kullanılan elektronik ve dekoratif eşyalarla süslenip otantik bir ortam oluşturuluyor. Seyit Demircan’ın mağazası da bunlardan biri. Babasına ilişkin 90’lı senelerda çekilmiş fotoğraflardan esinlenerek Mardin’de bir vintage mağazası açtı. Sattığı mamüllerin her birinden yalnızca 1 tane bulunuyor. Müşterileri ise genelde sanatla uğraşan bir kitleden oluşuyor. Seyit Demircan, dükkanını açtığında birinci destekçisinin müzikçi Manuş Baba olduğunu kaydetti.

“Vinatge açmak için Mardin’e geldim”

Daha evvel İstanbul‘da yaşadığını söyleyen Seyit Demircan, “Bu iş için buraya geldim. Mardin’e yerleştim şimdilik. bu biçimde devam ederse burada kalmayı düşünüyorum. Mardin’e gelince eski yapıyı gördükten daha sonra babamın fotoğraflarından esinlendim. Babamın 90’larda giydiği kıyafetler üzere bir giysi kuşam mağazası açarsam düzgün olur mu, diye düşündüm. esasen Mardin’de birkaç yer daha var aynısından. Hoş gidiyor şimdilik. Ben tüm eserlerimden yalnızca birer tane getiriyorum. Birebirini bulamazlar esasen. Bir gömleğin diğerini bulamazlar” dedi.

“Koleksiyon halinde burası”

Kıyafetler haricinde satmadığı hayli şey olduğunu belirten Demircan, “Satılık olanlar yalnızca kıyafetler. Öteki her şey kendime ilişkin. Karşıdaki fotoğraf makinaları, saatler, asılı olan ayakkabıları satmıyorum. Satmamı istiyorlar ancak şahsım olarak satmak istemiyorum. Burası bir vintage mağazası. Buraya girmemin niçini her insanın giysi kuşamına hitap etmiyor. Hitap ettiğimiz kesim, fazlaca farklı bir kesim. Bir tane gömlek aldı mı, o gömleğin öbür hiç kimsede olmadığını düşünerek alır bizden. Ona nazaran satış yapıyoruz” diye konuştu.

“Vintage eski periyoda ilişkin kıyafetlerdir”

2017’de İstanbul’da Suriye pasajında bir retroda vintage ile tanıştığını anlatan Demircan, “Kadıköy’de ve Cihangir tarafında bu çeşit bir sürü yerler var. Lakin doğu bölgesinde ender görülen yerler bunlar. Ben açtığım vakit kimsenin burada bu işi yaptığını düşünmeden girmiştim. Müşteri potansiyelimiz ise, hoş sanatlar okuyan öğrenciler, fotoğrafla ve sinema, televizyon ile ilgilenenler ve bu üslup beşerler benden alış veriş yapıyor” halinde konuştu.

“Burayı açtığımda elimden tutan Manuş Baba oldu”

birinci vakit içinderda burayı açtığında elinden tutan bir insan olduğunu söyleyen Demircan, “O da Manuş Babaydı. Manuş Baba benden birinci alışverişini yaptı. ondan sonrasında Ümit Kavak (oyuncak kardeşliğindeki abimiz, o da bizden alışveriş yaptı. ve daha fazla büyümemiz için bize takviyede bulundu. Hasan Kızıl’da takviyesini esirgemiyor. Onlar üzere insanlara hitap ediyorum. Müşteri potansiyelim bu biçimde” tabirlerini kullandı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Kübra Işık Atik