YetGen Eğitim Kooperatifi Kuruldu

Ryan

Global Mod
Global Mod
YetGen Eğitim Kooperatifi Kuruldu
21. Yüzyıl yetkinliklerinin ve farkındalığının kazandırılmasını amaçlayarak ‘yetkin’ bireyler yetiştirilmesini hedefleyen YetGen eğitim programı, YetGen Eğitim Kooperatifi çatısı altında yoluna devam edecek.

2015’ten bu yanaTürkiye’de birinci kere lise ve üniversite öğrencilerine yönelik hazırlanan 21. Yüzyıl yetkinlikleri farkındalık eğitim programı YetGen, daha fazla bireye ulaşıp daha fazla destekçiyle uzman bireyler yetiştirmek hedefiyle eğitim kooperatifi oldu.

Prof. Dr. Erhan Erkut, Prof. Dr. Selçuk Tatlı, Prof. Dr. Tülin Fazilet, Evrim Kuran, Erdal Yıldırım, Murat Yalnızoğlu, Umre Metin, Aslı Erinç Ünal’ın yer aldığı uzman isimlerden oluşan YetGen Kooperatifi kurucu takımı, daha fazla gencin 21. Yüzyılın yetkinlikleri kazanmasını sağlamak gayesiyle bir ortaya geldiklerini belirtiyor. Gençlerin kazanacakları yetkinliklerle iş ömrüne daha donanımlı başlamalarını sağlamak için farklı çalışmalar yürüten YetGen Kooperatifi, yılda üç defa yapılan eğitim programının iştirakçi öğrenci sayısını ve YetGen eğitimini öğretmenlere de uygulayarak tesir alanını artırmayı hedefliyor. Gençlerin, fiyatsız olarak yararlandığı YetGen 21. Yüzyıl Yetkinlikleri Eğitim Programı, Mehmet Şiddetli Vakfı ve MEF Üniversitesi tarafınca 2015 yılından bu yana destekleniyor ve bugüne kadar Türkiye’nin dört bir yanından binlerce gence 21. Yüzyıl yetkinlikleri kazandırdı.

YetGen Kurucusu ve YetGen Kooperatifi Kurucu Üyesi Prof. Dr. Erhan Erkut, “Eğitime değil, öğretime odaklı olan eğitim sistemimizde; okullarımız temel fonksiyonlarını tek düze içerik nakli olarak görüyor. Gençlerimizi, eğitim sistemimizin vermediği yetkinlikler konusunda bilinçlendirip kendilerini geliştirmelerini, keşfetmelerini ve bu biçimdece hem daha başarılı bir mesleğe tıpkı vakitte daha memnun bir yaşama hazırlanmalarını sağlamak için oluşturulan YetGen 21. Yüzyıl Farkındalık Eğitimi; Mehmet Kuvvetli Vakfı ve MEF Üniversitesi takviyesiyle bugüne kadar binlerce gence katkı verdi, vermeye de devam ediyor. YetGen Eğitimi ile verilen bu etkiyi artırmak ve daima kılmak için alanlarında kıymetli eğitimci ve uzmanlardan oluşan kurucu üyeler ile Ehil Gençler Eğitim Kooperatifi’ni kurduk. Temelinde fark ve mana yaratma, dünyaya ve topluma fayda sağlama duygusu yatan bu yapının emeli daha fazla gence, daha fazla katkı sağlamak.” dedi.

21. Yüzyıl yetkinliklerinin genç bireylere kazandırılmasının üzerinde durulması gereken kıymetli bir mevzu olduğuna değinen YetGen Kooperatifi Kurucu Üyesi, Araştırmacı-Yazar Evrim Kuran; “Türkiye’deki eğitim veren kurumlarda 21. Yüzyılın talep ettiği performansı karşılayabilecek yetkinlikleri geliştirebileceğimiz sistemler kurgulamakta geciktik. Müfredat aşkımız epey büyük bizim. Müfredatı yetiştirmek, daima içerik, malumat daima bilgi vermek… Öğretmen, eğitici, eğitmen üzere kavramların da değişmesi gerektiğini düşünüyorum. Artık gençlerin, ilham veren rehberlere muhtaçlıkları var. Bilmediğinde bir arada araştırabilecek. bu biçimde okullar ve eğiticiler yok değil. Fakat Türkiye’de sayısı hayli az lakin onlar da imtihan ve müfredat aşkına yeniliyorlar. Aslında eğiticilerin olumlu öğrenme tecrübeleri yaşatması gerekiyor. birlikte öğrenme, etkin bir öğrenme modeli artık fazlaca değerli. Bunun yanı sıra gençlerin Türkiye’den gitme motivasyonu devasa yükseklikte. Şu an yüksek sosyo-ekonomik düzeyde lise çağında ayrılışlar görülüyor. Önümüzdeki senelerda daha da artacağını öngörüyorum. Zira araştırmalarımız bunu işaret ediyor. Bir çocuk bulunduğu yerde keyifli değilse, ah bu gençler biz hiç bu biçimde değildik evvelden deme lüksümüz yok. Gelecek jenerasyonlara sorumluluğumuz var. Ve eski nesiller olarak bu çocuklar gelmedilk evvelden biz bu sorumluluğu yerine getiremedik. Bu sorumluluğu şu anda sırtlanmak durumundayız. Benim üzere düşünen çok pahalı beşerlerle bir ortaya gelerek 21. Yüzyılın yetkinliklerini kazandırmak gayesiyle YetGen Kooperatifi’ni kurduk.” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR