‘Yunus Emre’yi Bilir Misin?’ standında ‘hat’ rüzgarı

Pinar

Global Mod
Global Mod
Yunus Emre‘yi Bilir Misin?’ standında ‘hat’ rüzgarı

Yunus’un çizgi sanatıyla yazılan kelamları göz doldurdu

Hattat Serap Tepedelen:

“Divani, kufi ve talik yazı çeşitleri ile Yunus’un kelamlarını yazdık”

ESKİŞEHİR – Sınır sanatkarı Serap Tepedelen, Yunus Emre ve Türkçe Yılı temasıyla hazırlanan ‘Yunus’u Bilir Misin?’ isimli stantta, birbirinden özel çizgi yapıtlarıyla standa farklı bir boyut getirdi.

Geçtiğimiz günlerde açılışı Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk‘un iştiraki ile gerçekleşen ve Eskişehir Olgunlaşma Enstitüsü tarafınca hazırlanan ‘Yunus’u Bilir Misin’ standı, tamamı elde hazırlanmış yapıtlarla göz dolduruyor. Ziyaretçilerin ilgisini çeken stantta Eskişehir’in tek bayan hattatı Serap Tepedelen’in elinden Yunus Emre’nin kelamlarının de dahil olduğu tasavvufi birfazlaca sınır yapıtı sergileniyor. Bakan Selçuk’un da dikkatini çeken yapıtların içinde naht ve çizgi sanatının bir ortaya geldiği epeyce özel bir eser de bulunuyor.

“Hat sanatında eğitim hiç bir vakit bitmiyor”

Türkiye’de bayan hattat sayısının fazlaca az olduğunu, lakin şimdilerde sınır sanatına ilginin artmasından dolayı yeni sanatkarlar yetiştiğini aktaran Eskişehir’in tek bayan çizgi sanatı ustası Serap Tepedelen, “Yaklaşık 10 yıldır sınır sanatıyla uğraşıyorum. Bayan hattatlar fazlaca az sayıda. Türkiye için de Eskişehir için de bu biçimde. Yetişen hattatlarımız var, sayılarını çoğaltmaya uğraş ediyoruz. Gençlerimizden çizgi sanatına epeyce fazla ilgi var. Yetiştirdiğim talebeler içinde genç bayan arkadaşlarımız fazlaca fazla. İnşallah bunun bu biçimde devam etmesini temenni ediyorum. Sınır sanatında eğitim hiç bir vakit bitmiyor zira epeyce farklı yazı çeşitleri var” sözlerini kullandı.

“Kimi yapıtlarımızı tamamlamak iki ayımızı aldı”

“Yunus bizim tarihimizin, kültürümüzün en değerli kıymetlerinden biri. Yunus Emre’yi anlatmaya çalıştık. Yapıtlarımda Yunus’un kimi kelamlarını ele aldım. ‘Bana seni gerek, seni’ en değerli söylemiş olduklerinden. Divani, kufi ve talik yazı çeşitlerini kullandık. Tek bir modül olarak değil farklı biçimlerde Yunus’u lisana getirmeye, yansıtmaya, göstermeye çalıştık. Bir yıldır bu proje üzerinde çalışıyoruz. Bir yapıtın üzerinde çalışmamız yazının fazlalığına göre değişiyor. Kimi yapıtımız iki hafta, kimi yapıtımız iki ay sürdü. “

“Bakan Selçuk’un ilgisini çeken eserler kendisine ikram edildi”

Standın açılış kurdelesini kesen Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un sınır yapıtlarına gösterdiği ilgi hakkında konuşan sınır sanatkarı Serap Tepedelen, “Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk da standımızı ziyaret etti. Yapıtlarda ne yazdığıyla alakalı sorular sordu, birkaç adedinde farklı biçim kullanıldığı için ‘böyle bir eser görmemiştim’ diyerek takdirlerini belirtti. O eser şu an burada değil, kendisine armağan edildi” diye aktardı.

“Naht sanatı ile hazırlanan yapıtta büyük emek var”

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Mısra Ezginur Göçer