ABD’de büyüme öncü bilgileri Ağustos’ta istenen yükselişi gösteremedi

bencede

New member
ABD’de büyüme öncü bilgileri Ağustos’ta istenen yükselişi gösteremedi Investing.com – ABD’de ekonomik büyümenin kıymetli göstergelerinden olan üretim ve imalat PMI sayıları belirtildi. İmalat tarafında son ayda değişim olmazken üretimde fazlaca hudutlu bir yükseliş görüldü. İmalat PMI 52,8 ile geçen ayki sayısı korudu. Üretim PMI 51,3’ten 51,5’e yükseldi.

ABD iktisadında imalat sanayi kesimi pek büyük bir hisseye sahip. Son aylarda ivme kaybeden kesimde yavaşlama Haziran’da çok barizleşti. Temmuz’da da gerileme sürerken son ayda değişim yaşanmadı.

Sektörlerde niye yavaşlama var?

İmalat sanayi başta olmak üzere üretim bölümündeki yavaşlamanın temel niçini maliyetler. Güç, emtia ve besindeki yükseliş niçiniyle girdi maliyetlerinde görülmemiş artışlar yaşanıyor. Bu maliyetler hem alımları yani tedariki zorlaştırıyor birebir vakitte üretimi yavaşlatıyor. En son olarak tüketiciye de yansıyan bu maliyet enflasyonun 41 yılın çıkmasına niye oldu.

ABD’deki resesyon devam edebilir mi?

İki çeyrek daralma yaşayarak teknik resesyona giren ABD iktisadında üçüncü çeyrek göstergeleri epeyce olumlu sinyaller vermiyor. İnşaattan imalat ve hizmet dalına kadar genele yayılan bir maliyet kelam konusu. Buna rağmen istihdamdaki canlılık devam ediyor. Yarın açıklanacak tarım dışı istihdam ve gelecek hafta açıklanacak enflasyon oranı çeyreklik kıymetlendirme için ipucu verecek.

Yazar: Deniz Engin