Ağır bakımdaki anne ile prematüre bebeğinin ömür savaşı keyifli sonla bitti

Pinar

Global Mod
Global Mod
MEZİTLİ, MERSİN (AA) – Mersin‘de Kovid-19’a yakalanınca erken doğum yapan ve ağır bakıma alınan Aslıhan Kayık ile dünyaya gözlerini “prematüre” olarak açan oğlunun 61 günlük ayrılığı keyifli sonla bitti.

Mezitli ilçesinde yaşanan 33 yaşındaki Aslıhan Kayık, hamileliğinin 7. ayında Kovid-19’a yakalandı.

Mersin Kent Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavisine başlanan Kayık, 5 gün daha sonra teneffüs rahatsızlığı niçiniyle ağır bakım servisine alındı.

Tedavisi sürerken durumunun ağırlaşması üzerine Kayık’ın, doğuma erken alınması kararlaştırıldı.

Hamileliğinin 29. haftasında entübe edilip doğuma alınan anne, 1 kilo 350 gram yükünde erkek bebek dünyaya getirdi.

Prematüre olarak dünyaya gözlerine açan bebek, kuvöze konularak tedavi altına alındı. Anne Kayık’ın tedavisi de doğumun akabinde ağır bakım servisinde sürdü.

Bu süreçte tedaviye olumlu cevap vermeye başlayan Kayık, 25 gün daha sonra oğlunu birinci sefer kuvözde gördü.

Bebeğine dokunamamanın hüznünü yaşayan anne Kayık, hastanede 50 gün süren tedavisinin akabinde taburcu edildi lakin oğluna kavuşmak için kuvözden çıkmasını bekledi.

Her gün oğlunun sıhhatine kavuşacağı günün hayalini kuran anne Kayık, doğumundan 61 gün daha sonra bebeğine doyasıya sarılıp, öpebilmenin memnunluğunu yaşadı.

“14 gün boyunca karnımda çocuğumla bir odada kaldım”

Aslıhan Kayık, Kovid-19 niçiniyle hayatının en kuvvetli günleri olarak tabir ettiği o süreci, AA muhabirine anlattı.

Hastanedeki tedavisi başlarken erken doğum yapmayı hiç aklından geçirmediğini lisana getiren Kayık, şöyleki devam etti:

“Yoğun bakımdayken gebe olduğum için verilen ilaçlar sonluydu. Ruhsal olarak epeyce etkilenmiştim. 14 gün boyunca karnımda çocuğumla bir odada kaldım. O süreci çocuğumla konuşarak geçirdim. Onun tekmelerini ve karnımda varlığını hissetmek epey özel bir andı. Oğlumuzun ismini farklı bir isim koyacaktık. Doğuma girerken onun bana can olmasından dolayı isminin Cansın olmasını istedim. Beni hayata tutunduran oydu.”

Anne Kayık, tedavisinin 14’üncü gününde teneffüs sorunu niçiniyle 7 aylık gebeyken doğuma alındığını ve o anları hiç hatırlamadığını aktararak, “Doğuma girip çıktıktan daha sonra uyandığımda ortadan 7 gün geçmişti. O 7 günü de hatırlamıyorum. Uyandığımda karnımı tutup bebeğimi sormuşum. Bana bebeğimin fotoğrafını göstermişlerdi. O an sağlıklı ve hayatta olduğunu bilmek yetiyordu bana.” diye konuştu.

Kayık, ruhsal olarak makus olduğu o devirde hekim ve hemşirelerin kendisini daima motive ettiğini belirtti.

Oğlunun tedavisinde büyük bir savaş verdiğini anlatan Kayık, “Onun savaştığını bilmek beni ekstra güçlendiriyordu. Daima bu fikirle savaştım ve hiç bırakmadım. Bu hastalığı yeneceğime, o hastaniçin çıkacağıma inandım. ömrü bırakmak istemedim.” dedi.

“Tekerlekli sandalyeyle oksijene bağlı biçimde oğluma götürdüler”

Kayık, 45 gün ağır bakımda tedavi gördüğünü belirterek, kelamlarını şöyleki sürdürdü:

“Yoğun bakımdan çıkmam bana yeni bir sayfa açtı. Orada ruhsal olarak rahatlamıştım. Hekimimin müsaadesiyle oğlumu birinci kez görme talihim oldu. Tekerlekli sandalyeyle oksijene bağlı biçimde oğluma götürdüler. Kuvözdeydi, sesimi duyduğunda reaksiyon vermiş olması fazlaca özel bir andı. Birinci buluşmamız bu biçimde olmuştu. Dokunamamıştım, yalnızca sesimi duyurabilmiştim. Ortamızda plastik bir duvar vardı.”

Doğumundan 61 gün daha sonra oğlunun da sıhhatine kavuştuğunu belirten anne, hem 5 yaşındaki kızı Turna tıpkı vakitte oğlu ile doyasıya kucaklaştığı o anları tanım etmenin imkansız olduğunu söylemiş oldu.

“Keşke aşı vurulsaymışım”

Hamilelik sürecinde Kovid-19 aşısını yaptırmamanın pişmanlığını yaşayan Kayık, “Ailemde herkes aşı vurdurmuştu. Hastaneye yattıktan daha sonra, ‘Keşke aşı vurulsaymışım’ demiştim. Tedavimden daha sonra iki doz aşımı vuruldum. 5 doz aşı deseler onu da vurulurum. Bir bebeğin annesiz büyümesinin riske edilecek bir şey olduğunu düşünmüyorum. Ne kıymetine olursa olsun bu aşıyı vurulmaları gerektiğini düşünüyorum.” tabirini kullandı.

“Eşimin vefattan dönmesini bakılırsarek yaşadım”

Baba Fikret Kayık da 61 gün süren bu periyodun epeyce güçlü geçtiğini söylemiş oldu.

Ailecek fazlaca yıprandıklarını aktaran Kayık, şunları kaydetti:

“Sağlık çalışanlarının hepsi elinden geleni her şeyi yaptı. Bir haber le epey sevindiğimiz, diğer bir haber le hayli yıkıldığımız günler oldu. Sonuç prestijiyle bu savaşı kazandık. Kovid-19 epeyce kuvvetli bir müddetç. Tedavisi olmayan bir şeyde insanların boş verme lüksü yok. Bulaştıktan daha sonra kimi hayli rahat atlatabiliyor lakin bu bir örnek teşkil etmiyor. En büyük örneği yaşadığımızı düşünüyorum. Eşimin mevtten dönmesini gorerek yaşadım.”

AA / Serkan Avci – Son Dakika Haberleri