AK Parti Genel Merkez Bayan Kolları Lideri Keşir: “Cinsiyetler ortası ayrımı giderecek tek araç eğitim”

Pinar

Global Mod
Global Mod
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde, AK Parti Genel Merkez Bayan Kolları Başkanlığınca hayata geçirilen “Nerede Kalmıştık” eğitim seferberliği projesi kapsamında, eğitimi yarıda kalan 21 bin 176 bayan okul kaydını yaptırdı.

Bayan Kolları Başkanlığının, Türkiye genelinde yapılan araştırma kararı eğitimi yarıda kalan bayanlara yönelik hazırladığı eğitim programı, 5 ayı geride bıraktı.

Türkiye genelinde 21 bin 176 bayanın bir daha “okullu” olduğu eğitim seferberliğiyle, eğitimi yarıda kalan bayanların hayallerini gerçekleştirmesi, bayan istihdamının artırılması hedefleniyor. 4 yıl devam edecek proje kapsamında, yaklaşık 80 bin bayana ulaşılması öngörülüyor.

“Cinsiyetler ortası ayrımı giderecek tek araç eğitim”

AK Parti Genel Merkez Bayan Kolları Lideri Ayşe Keşir, bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere geldiği kentte, AA muhabirine, projeye ait açıklamalarda bulundu.

Keşir, araştırmalar sonucunda cinsiyetler ortası ayrımı giderecek, ekonomik farklılığı ortadan kaldıracak tek aracın eğitim olduğunu söylemiş oldu.

“Özellikle bugün bayanın iş gücü piyasasına iştiraki ya da bayanın karar alma sisteminde birtakım tenkitleri yapıyorsak bunun en başında eğitimde fırsat eşitliğinin yakalanıp yakalanmaması var. Ne yazık ki geçmiş periyotta yasakçı uygulamalar, eğitimin erişilebilir olmaması, üniversitelerin birtakım büyükşehirlerde kümelenmesi, kız çocuklarının üniversite eğitimi almasına, meslek sahibi bulunmasına pürüz teşkil ediyordu. Yasakçı devirde kız çocuklarımız üniversite kapısı önünde maalesef bekledi. Biz artık 20 yıllık politikalarımızda 81 vilayette üniversite açtık. Artık kız çocuklarımızın yüzde 49’u üniversite eğitimi alabiliyor. Eğitim alanların yüzde 70’i de istihdama katılıyor.”

“Bir bayan için eğitimini yarıda bırakmak, büyük bir ukdedir”

Keşir, geçmiş devirde çeşitli niçinlerle bayanların eğitim hayatlarının sekteye uğradığına işaret ederek, “Geçmiş devirde okuyamamış, terör niçiniyle okuyamamış çocuklarımız vardı. Terörün en kıymetli maliyeti çocukları eğitimden uzak tutmasıdır. Kız çocukları okullar boşaldığı için okullara gidemediler. Bu yüzden geçmişten gelen biriken kitle, ‘makas’ olmuş bir küme var. Bir bayan için eğitimini yarıda bırakmak, büyük bir ukdedir.” diye konuştu.

Eğitimi yarıda kalan bayanlara yönelik Emine Erdoğan’ın himayelerinde proje hazırladıklarını lisana getiren Keşir, “Emine Erdoğan hanımefendi, projeyi birinci duyduğu andan itibaren takviye verdi. Aslında bizimki Ulusal Eğitim Bakanlığının projeleri haricinde farkındalık projesi oldu. Geçen yıl eylül ayında başladık. Kayıtlarımızın bitmesine kısa bir süre kalmıştı. Bakanlık süreyi uzattı ve 21 bin 176 okulunu yarım bırakan bayan, bir daha liseye kayıt yaptırdı. Bu, bayanların birkaç yıl ortasında üniversite okuyacağı manasına geliyor. Bu, bayan yoksulluğuyla çaba demek. Bu, bayanın iş gücü piyasasına iştiraki demek. Bu 4 yıllık bir proje, 20 bin üzerinden hesaplama yaparsak yaklaşık 80 bin bayana dokunmak demek. Bunun için projeden epey heyecan duyuyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

AA / Cem Ali Kuş – Şimdiki

Emine Erdoğan, cumhurbaşkanı, Üniversite, AK Parti, Kültür Sanat, Aktüel, Haberler