Antik Yunan sikkelerinden kripto paralara uzanan “Zamanın Hazinesi” standı açıldı

Pinar

Global Mod
Global Mod
Antik Yunan sikkelerinden kripto paralara uzanan “Zamanın Hazinesi” standı açıldı

ANKARA – Antik devir sikkelerinden Sultan Reşat altınına, cumhuriyet devri paralarından kripto paralara kadar seramikle tasarlayan Prof. Dr. Soner Genç’in “Zamanın Hazinesi” standı Başkentte sanatseverlere sunuldu.

Seramik sanatkarı Prof. Dr. Soner Genç’in Antik Yunan’daki sikke örneklerinden yola çıkarak hazırladığı, toplamda 4 yıl süren seramik para dizaynları, “Zamanın Hazinesi” başlıklı stantta bir ortaya getirildi. Türkiye İş Bankası İş Sanat Ankara Sanat Galerisi’nin konut sahipliği yaptığı stantta antik periyot sikkelerinden Sultan Reşat altınına, cumhuriyet devri paralarından kripto paralara uzanan örnekler yer alıyor. Seramikten oluşan bu eserler Ankara’daki Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi’nde düzenlenen açılışla sergilenmeye başlandı.

“Yaklaşık 64 farklı paradan esinlenerek yaptığım stantta 81 kesim eser var”

Stant hakkında çeşitli bilgiler veren Genç, sergiyi 64 farklı paradan esinlenerek yaptığını, içerisinde 81 kesim olduğunu belirterek, “Yaklaşık 4 yıl evvel bu fikir aklıma geldi. Müzeleri dolaşırken müzelerdeki hafriyatlarda çıkmış eski devirlere ilişkin sikkelerin görselleri üzerinde baya bir ilgimi çeken bir seramikle nasıl olur diye düşündüm. Bu fikir o denli doğdu. daha sonra bunları önemli olarak araştırdım. Hangi devir hangisi seramikle daha irtibatlı olur. Zira her parayı da seramiğe olduğu üzere aktarmak mümkün değil. Bu yaklaşık 1.5-2 cm üzere küçük boyutlu paraların özgününü bozmadan seramikten bugün uygulamasını yaparak bir sergiyi oluşturdum. Yaklaşık 64 farklı paradan esinlenerek yaptığım stantta 81 modül eser var. En özel modül günümüz TL’nin Atatürk’ü. Benim için her vakit kıymetli. Yaklaşık milattan evvelki 500’lü senelerdan başlayan antik periyot Yunan sikkelerinden başlıyor. Yunan uygarlıklarının kendi ortasında değişen örnekler var. Bunlarla başladım. aslına bakarsan baya bir güçlü örnekler var” dedi.

“Paranın üzerinde baykuş olmasından esinlendim”

Sergiyi oluştururken Türkiye Cumhuriyeti’nin ‘Türkiye Cümhüriyeti’ halinde yazıldığını fark ettiğini lisana getiren Genç, şu ayrıntıları verdi:

“Burada yalnızca antik Yunanda insan figürü değil bunun yanında zeytin kolu, baykuş, boğa, aslan ve baykuşla başkalarının birleşimi üzere örnekler de mevcut. Günümüzdeki paralarda bunlar ekseriyetle kullanılmıyor. Genelde günümüzü paraları daha değerli kişiselyetlerin, insanların paralarda resmedilmiş hali var. O devir uygarlığı temsil eden bu insan figüründen farklı olanlar da benim daima ilgimi çekti. Bir baykuşun parada yer alması ve temsil ettiği güç kıymetli. Bu antik Yunan periyodundan başlıyor. ondan sonrasında Roma periyodu. Onunla ilgili imparatorların portrelerinden oluşmuş olan paralar var. Gerisinden Bizans’ın ve Bizans İmparatorluğu’ndaki hükümdarların örnekleri ve Sultan Reşat’ın bastırdığı 5’i bir yerde altın örnekler mevcut. Truva da var bu ortada tabi. Truva Hükümdarı Priamo’nun tarihte hayli kıymetli bir yeri var. Cumhuriyet periyodundaki paraları yaparken bir şey de dikkatimi çekti. Türkiye Cümhüriyeti diye ‘ü’ ile yazılmış paranın üzerine. Evvel yanlış baskı mı diye düşündüm. Hakikat tabi. Cumhuriyetin ‘u’ ile ‘ü’ le yazılıyor olması güya biraz araştırdığım kadarıyla cümleten cümhüriyet üzere. beraberlik üzere o söze de sinmiş. O biçimde araştırmam kararında buldum. Son olarak günümüze geldiğimizde de hepimizin, tüm dünyanın bildiği Bitcoin ile de sergiyi sonuçlandırdım.”

Soner Genç’in “Zamanın Hazinesi” standı 6 Mart tarihine kadar Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi’nde ziyaretçilerini bekliyor.

İhlas Haber Ajansı / Huzeyfe Tarık Yaman – Son Dakika Haberleri