Ayasofya Camii’nin ibadete açılışı beyaz perdeye taşınıyor

Pinar

Global Mod
Global Mod
BEYOĞLU, İSTANBUL (İHA) – Ayasofya Camii’nin ibadete açılışı beyaz perdeye taşınıyor

ANKARA – Rol aldığı Reis sinemasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı canlandıran sinema oyuncusu Reha Beyoğlu, bu sefer de Ayasofya Camii’nin ibadete açılışını sinema sineması olarak izleyicilerle buluşturmak istediğini söylemiş oldu.

“Ayasofya etkinliğinde hayli kıymetli bir sahne gerçekleştirildi”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın karşısında konuşmanın büyük bir onur olduğunu söyleyen Beyoğlu, “Bu sene de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Ayasofya etkinliğinde epey değerli bir sahne gerçekleştirildi. Bu sahne Ayasofya ile ilgiliydi. Fatih Sultan Mehmet’in düşü, Said Nursi, Necip Fazıl Osman Yüksel Fedai, Necmettin Erbakan, bunların karakterleri daima Ayasofya için bir anı canlandırıyor. En sonda Fatih Sultan Mehmet’in düşünde ‘bir yiğit geldi, kırdı zincirleri Ayasofya’yı ibadete açtı’ diyerek ben çıktım sahneye. Ayasofya konuşmasını Cumhurbaşkanımızın karşısında ben yaptım. Bu büyük bir onur” sözlerine yer verdi.

“Ayasofya’nın sinemasını, yalnızca Türkiye sinemalarında değil, dünyanın bütün ülkesine ulaştırma konusunda karar aldık”

Sineması tüm dünyaya ulaştırma konusunda karar aldıklarını söz eden Beyoğlu, “Bunun daha sonrasında Ayasofya’nın Cumhurbaşkanımızın nezdinde açılışının bizim için ne kadar değerli olduğunu, her türlü her taraftan ehemmiyetinin fazlacata etkinliklerle topluma yansıtılmadığı konusunda bir kederinin olduğunu duyduk. Ne yapabiliriz derken, Ayasofya’nın sinemasını, yalnızca Türkiye sinemalarında değil, dünyanın bütün ülkesine ulaştırma konusunda karar aldık. Bu açılışın bizler için ne kadar değerli olduğunu ve yinedan ibatede açılışını bir sinema sineması olarak hazırlamak istiyoruz. Biz de icazetimizi aldık. Burada mevzuyu bedelli büyüklerimize ilettim. Bu sorumluluğun altına girebileceğimi, hazır olduğumu belirttim. İmal takımı olarak hazırlıklarımızı yaptık. Ben Ayasofya projesinin altına vücudumu sokuyorum dedim. Burada kaygı verici bir proje değil, sinemayla bu mevzuyu epey yeterli bir yere getirip bizim için açılışın ne kadar değerli olduklarını diyaloglarla epey üst noktaya taşıyacağız. Sinemamızı 2022 Temmuz ayında, Ayasofya’nın ibate açılışının yıl dönümünde inşallah sinemalarda gümbür gümbür çıkaracağız. Maksadımız yalnızca sinema yapıp izlemek değil, biz bu sineması izleyici karşısına en düzgün biçimde çıkarmayı istiyoruz. Planlarımız, yol haritamız hazır. Bu sinema rüştünü ispatlamalı. Ayasofya Türkiye’nin ve Osmanlı’nın kırmızı çizgisidir. Bu sineması tüm dünyayla buluşturmaya hazırlanıyoruz” diye konuştu.

“Cumhurbaşkanımız benim için epeyce değerli bir yerde”

Rol aldığı Reis sinemasıyla ilgili de konuşan Beyoğlu, “Reis büsbütün tevafuk. Cumhurbaşkanımızı oynamayı kimse kabul etmedi, lakin ben kabul ettim. Zira Cumhurbaşkanımız benim için epey kıymetli bir yerde. Oynarken çok büyük bir risk aldığımı da biliyordum. Değerli bir karakteri canlandıracağımı biliyordum. Rol geldi, düşünmeden kabul ettim. Asla pişman değilim. Toplum ortasında, sokakta, metroda hoş reaksiyonlarla karşılaştım, geri dönüşler fazlaca hoştu. Ben bunun onuruyla gururuyla yaşıyorum” dedi.

Haberler.com