Balıklıgöl öyküsünün nakşedildiği tespih yüz bin liraya satışta

Pinar

Global Mod
Global Mod
ŞANLIURFA (İHA) – – Balıklıgöl öyküsünün nakşedildiği tespih yüz bin liraya satışta

Konyalı usta 6 ayda yaptığı eşsiz tespihini Şanlıurfa‘da otomobil fiyatına satışa çıkardı

ŞANLIURFA – Konyalı tespih ustası genç, Kral Nemrud tarafınca Hz. İbrahim’in ateşe atılmasıyla oluştuğuna inanılan Balıklıgöl’ün öyküsünü nakşettiği tespihi Şanlıurfa’da yüz bin liraya satışa çıkarttı.

Tespih nakkaşı Ahmet Bozkurt Savanç, atölyesinde tespih yaparken radyodan dinlediği, Kral Nemrud tarafınca Hz. İbrahim’in ateşe atılmasıyla oluştuğuna inanılan Balıklıgöl’ün kıssasını tespihe nakşetme sonucu aldı. Harekete geçtiğini belirten Savanç, odunların balığa dönüştüğü ağacı bulmak için Şanlıurfa’ya gittiğini ve öyküye mevzu olan ağacın iğde ağacı olduğunu tespit etti. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve Vilayet Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile görüşerek kelam konusu ağacın iğde olduğunu teyit ettirdikten daha sonra Konya’daki atölyesine giden genç, bu ağaçtan tespih yapmaya başladığını aktardı. 6 ay üzere bir müddetde tespihi el emeğiyle zümrüt ve kimi bedelli taşlarla işlediğini söz eden Savanç, evvel Şanlıurfa Balıklıgöl’de sonrasındasında tarihi bir handa tespih ustalarının ve tespih severlerin beğenisine sundu. Öykünün tüm detaylarının içerisinde barındığı tespih, ateşle güçlendirilip, ana ögelerini oluşturan 33 habbe balık figüründen oluşuyor.

“Dinlediği Balıklıgöl öyküsü tespih oldu”

Savanç, tespihin sahip olduğu manevi pahanın, maddi kıymetten epey daha fazla olduğunu, bir bedel biçilirse şayet bu pahanın ise en az yüz bin lira olacağını lisana getirdi. Savanç, “Hz. İbrahim’i mevzu alan Şanlıurfa tespihimizin çalışması şöyleki başladı. Atölyemde tespih yaparken, toplumsal medya üzerinden kısa filimler olsun, kıssadan paylar olsun, dini kıssalar olsun, bu üslup şeyler dinliyordum. Bu esnada Şanlıurfa Balıklıgöl öyküsü dönmeye başladı. Öyküyü dinlerken bir yandan tespih yapıyordum. O esnada Hz. İbrahim’in ateşe atıldığı, odunlar yanarken balığa dönüştüğü kıssayı orada dinliyordum. O anda odunlar balığa dönüştü cümlesi geçince benim aklımda, hayalimde de bu biçimde bir proje canlandı. O anda aklıma yanarken balığa dönüşen ağaçları, odunları bulabilir miyiz diye bir tereddütte kaldım. Yaklaşık 1 aylık araştırma kararında ağacın kendisine şahsen ulaştım. ondan sonrasında bu ağacın o ağaç mıdır, değil midir diye Şanlıurfa Belediyesinden, kültür turizm daire başkanlığından teyididini aldım. En son Şanlıurfa Belediyesi resmi internet sitesinde de araştırma kararı ağacın isminin orada da geçtiğini kendim gördüm ve bunları da belgeledim. Bizde tespihimizi bitirdik, tespihimiz yaklaşık 6 ay üzere bir vaktimizi aldı. Hem tanıtım hedefli birebir vakitte satışını gerçekleştirmek için bugün Şanlıurfa Balıklıgöl’e ve tarihi bir handa düzenlenen aybaşı pazarına getirdik, beğeniye sunduk. Satışından evvel insanların beğenisine sunmak gerekiyor. bu biçimde bir yapıtın her şeydilk evvel maneviyat duygusu var. O maneviyatı evvel insanlara sunmamız lazım, tanıtmamız lazım. Zira bu biçimde bir şey dünyada birinci sefer yapıldı. Bu Hz. İbrahim’in ömründen etkilenerek yapıldı. Hz. İbrahim doğdu, büyüdü, bütün putları yıktı ve bunun üzerine nemrut mancınık sistemini kurdu, epeyce büyük bir ateş yaktı. Bu kıssa aslına bakarsanız etkileyici bir öyküdür. Artık fiyat konusu detaylandırmamız biraz ince hesaplara giriyor. Zira bu 6 ay sürdü. 6 ay içerisinde usta bir sanatkar yevmiyesini hesaplamak gerekiyor. Balıklarımızın gözleri zümrüt taşlarından yapıldı. Öteki bir maliyeti var, kutusudur işçiliğidir, bunları göz önünde bulundurarak ince ince hesap yaparsak büsbütün 100 bin TL üzere bir satışını gerçekleştirmeyi düşünüyoruz” dedi.

Yapıtı inceleyen Tespih ustası Selçuk Perdeci ise “Bu ustanın yanında kendimize tespih ustası demeye çekiniyoruz. Arkadaşımız burada epeyce hoş bir emek vermiş. Yani hiç bir emeğin maddi olarak karşılığı olamaz. Sonuçta burada bir emek var, 6 aylık bir emek olmuş. Eşinden, çocuklarından alınmış vakti bu işe vermiş” tabirlerini kullandı.