Bayanlar şiddete karşı dikkat çekmek için şemsiye açtı

Pinar

Global Mod
Global Mod
Bayanlar şiddete karşı dikkat çekmek için şemsiye açtı

İSTANBUL Büyükçekmeceli bayanlar 8 Mart Dünya Bayanlar Günü kapsamında sanat yoluyla manalı bir ileti verdi. Son vakit içinderda bayana yönelik şiddetin artmasına dikkat çekmek maksadıyla onlarca şemsiyeyi mor renge boyayan bayanlar, şiddet sağınağına karşı şemsiye açtı.

Büyükçekmeceli bayanlar son vakit içinderda bayana yönelik şiddetin giderek artmasına karşı manalı bir aktifliğe imza attı. Şemsiyelerini ressamlar eşliğinde hanımın gayret gücünü temsil eden mor renge boyayan bayanlar, bir daha son senelerda yaşanan etraf felaketlerine de dikkat çekmek ismine şemsiyelerine doğayı resmettiler.8 Mart Dünya Bayanlar Günü’nde Büyükçekmece Belediyesi Kent Meydanı’nda bir ortaya gelerek “Şiddet sağanağına karşı şemsiye açıyoruz” iletisi verdi.

“Kadına şiddette temel problem eğitim meselesidir”

Büyükçekmeceli bayanların hareketine takviye veren Belediye Lideri Dr. Hasan Akgün, “Bugün 8 Mart Dünya Bayanlar Günü. Tüm dünyada, ülkemizde bayana şiddet yağmur üzere yağıyor. Bu şiddet yağmuruna karşı Büyükçekmeceli bayanlarımız şemsiyelerini açtılar ve bayana şiddete karşı her türlü toplumsal ve kültürel faaliyette “Biz de varız” diyerek bugün belediyenin önünde toplandılar. Bayana şiddet bir insanlık dramıdır. Zira bayan ve erkeği Allah eşit yaratmış. hanımı da erkekten bana nazaran dişiyi erkekten bir tık daha üstün yaratmıştır. Bu niçinle bayan bir bakıma da dişi bir bakıma da doğurganlığı niçiniyle kutsaldır. Bayana karşı uzatılan ellerin sosyolojik, ruhsal, ekonomik tarafları vardır. Bunları bilim insanları ortaya koyuyorlar. Ben Türkiye’deki bayana şiddet sıkıntısının temel temel sıkıntısı buradaki yatan temel problemin eğitim olduğunu düşünüyorum. Kaç büyük zulümler var bayanlara karşı. Bunların 21’inci asıra sığmadığını biliyoruz. Yakışmadığını biliyoruz” dedi.

“Her şey bayanların gönlünce olsun”

Projenin Koordinatörlerin Tarihçi ve Müellif Sacide Bolcan, Dünya İşçi Bayanlar Günü’nün bayanlar açısından epey değerli olduğuna vurgu yaparak şu biçimde konuştu; “8 Mart’ta biz bayanlar için fazlaca kıymetli bir gün. Zira bugüne gelene kadar Dünya bayanlarının çektiği tüm dertleri simgeleyen bugünde üzerimize düşen, lakin o günleri hatırlatabilecek yada geleceğe miras bırakacağımız hakların savunulması fikrini oluşturacak faaliyetlerde bulunmaktır. Bunun da en yeterli sanatla yapılabileceğini düşünüyorum. Hem dünyanın mahvettiğimiz özelliklerini bir daha kazanabilmek ismine ekolojiye bilhassa ihtimam göstererek birebir vakitte sanatla her şeyin epey daha kısa yolla anlatılabileceğine olan inancımla bugün bu faaliyete katıldım. Her şey bayanların gönlünce olsun. Emeği çeken onlar dünya onların diyorum.

İhlas Haber Ajansı / Kültür Sanat