Bisikletten inmeyen “ihtiyar delikanlı” çevreyi temizleyip sokak hayvanlarını besliyor

Pinar

Global Mod
Global Mod
EYÜP, İSTANBUL (AA) – Konya‘da yaşayan, etraf paklığına ve sokak hayvanlarına hassaslığıyla tanınan 80 yaşındaki Eyüp Nizam, sevdalısı olduğu bisiklete 71 yıldır her gün biniyor.

İlerleyen yaşına karşın tutkunu olduğu bisikletle günde yaklaşık 20 kilometre kateden Nizam, sağlıklı hayat için gençlere pedal çevirmelerini tavsiye ediyor.

Sarayönü ilçesinde yaşayan ve gündelik işlerinde ulaşım aracı olarak bisikleti kullanan Nizam, boş vakit içinderında gezintiye çıkarak gördüğü sokak hayvanlarını besleyip etrafa atılan çöpleri topluyor. Nizam, hasta yahut yaralı hayvanları da tedavi ettiriyor.

“Bisikletimi asla bırakmam”

Eyüp Nizam, AA muhabirine, bisikleti hayli sevdiğini söylemiş oldu.

Bisikletin günlük hayatının bir kesimi olduğunu kaydeden Nizam, “Kendimi bildim bileli bisiklete binerim. 9 yaşımdan bu yaşıma kadar bisikletten hiç inmedim. Tarlama giderim, çarşıya giderim, gezerim, her işimi yaparım. Gençliğimde günlük 70-80 kilometre yapıyordum. Artık de bir daha her gün 15-18 kilometre gidiyorum. Bana hem seyahat oluyor tıpkı vakitte spor yapmış oluyorum.” dedi.

Nizam, sağlıklı kalmasını bisiklete borçlu olduğunu vurgulayarak, şöyleki konuştu:

“Şehir ortasındaki işlerime, her şeyime bisikletle masraf gelirim. İşim olsun ya da olmasın o benim taşıtım. Bisikletimle her yere acilen ulaşırım. Bisiklete bindiğim için kendimi daha dinç hissediyorum. Yaşıtlarımdan benim üzere bisiklete binen, spor yapıp ‘Sağlığım güzel.’ diyen yok. Ne yazık ki gençleri de bisiklete binerken epey görmüyorum. Televizyon, cep telefonu, onlarla daha epey haşır neşir oluyorlar. Gençlere bilhassa bisikleti öneririm.”

Çocukluğundan bu yana iki bisiklet eskittiğini, artık üçüncüsünü kullandığını anlatan Nizam, “Çocukluğumuzda bisikletçiler bisiklet kiralardı. Parayla bisiklet kiralar binerdik. Sürmeyi o denli öğrendim. Bisikletimi asla bırakmam. Daha düzgün bir taşıt alacak gücüm olsa bile bir daha bisikleti bırakmam. En azından işlerim ve spor için bisiklete bir daha binerdim.” dedi.

“Çevreyi kirletenlere fazlaca kızıyorum”

Etraf paklığı ve sokak hayvanları konusunda çok hassas olduğuna dikkati çeken Nizam, şunları kaydetti:

“Bisikletimle gezerken etrafta çöp gördüm mü duramam. Yaradılıştan gelen bir huy. Pislik gördüm mü kesinlikle toplarım, yanlışsız çöpe gdolayır atarım. Birtakım şoförler, içtiği sigara izmaritlerini otomobille durduğu yere boşaltıyor. Onlara epey kızıyorum ve ‘görgüsüz, medeniyetsiz’ diyorum. Bisikletimle gezerken sokak hayvanları da denk gelir. Onlara et alamasam bile ekmek alır bir daha doyururum. Sakatlananlar, yaralananlar oluyor. Dışarıda perişan biçimde bulduğum hayvanları da konuta getiririm. Konutumda şu an uygunlaştırmak için elimle baktığım üç köpek var. Birisine otomobil çarpmış. Sağ ayağını iki sefer ameliyat ettirdim. Ayağında iki platin var.”