Bu fotoğraflar saatte 240 kilometre süratle giden trenden çekildi

Pinar

Global Mod
Global Mod
BİLECİK (İHA) – Bu fotoğraflar saatte 240 kilometre süratle giden trenden çekildi

‘Trenden Bilecik Manzaraları’ isimli fotoğraf standı açıldı

Bilecik Pir Edebali Üniversitesi Coğrafya Kısmı Araştırma bakılırsavlisi Serhat Ay;

“Yaklaşık 5 yıllık seyahatlerim sırasında YHT ‘de giderken bu kareleri yakalamaya çalıştım ve sergiledim”

“Unutulan coğrafyalarımızın görüntülerini bu türlü yakalamayı düşünüyorum, birinci adımım Bilecik’ten oldu”

“Bu yıl Avrupa Birliği tarafınca ‘Tren Yılı’ olarak ilan edildi”

BİLECİK – Bilecik’te yaşayan araştırma bakılırsavlisi Serhat Ay, Yüksel Süratli Tren seyahatleri sırasında saatte 240 kilometre süratle çektiği fotoğraf karelerini açtığı stantta sanatseverlerin beğenisine sundu. Şiirsel fotoğraf sanatında hazırlanan stant büyük ilgi gördü.

Bilecik Valiliği uyumunda Bilecik Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Pir Edebali Üniversitesi işbirliğinde ‘Trenden Bilecik Görüntüleri Fotoğraf Sergisi’ açıldı. Bilecik Pir Edebali Üniversitesi Coğrafya Kısmı Araştırma bakılırsavlisi ve Fotoğraf Sanatkarı Serhat Ay, farklı bir tema ile Bilecik Vilayet Kültür ve Turizm Müdürlüğü Galeri Salonunda iklim değişikliğine farkındalık oluşturması ismine ortalama 240 kilometre süratle giden Yüksek Süratli Trende yaklaşık 5 yılda gerçekleştirdiği 300 seyahati esnasında çekmiş olduğu pastel ve sanatsal tabiat görüntülerinden oluşan standını sanatseverlerin beğenisine sundu.

“240 kilometre süratle giderek, bu kareleri yakalamaya çalıştım”

Stant hakkında İHA muhabirine bilgi veren Bilecik Pir Edebali Üniversitesi Coğrafya Kısmı Araştırma bakılırsavlisi Serhat Ay, “2016’dan itibaren YHT üzerinden Eskişehir – İstanbul gidip gelirken, Bilecik görüntülerini tren camından yakalamaya çalıştım. birtakım bazı tren 240 kilometreye kadar varırken, kimi açıları yakalayamasam da üzerine düşe, düşe, deneye deneye kimi görüntüler yakalamaya çalıştım. Bu görünümler temelinde 3 kısma ayrılıyor. Bir tanesi ırmak ekosistemlerinden oluşan görünümler. Oburu bozkır, bilhassa Bozüyük tarafındaki bozkır yamalarından yakaladığım görüntüler. Buraya bir de insanların yerli halkın kırsal faaliyetleri eklenince Bilecik’in tam bir doğal ve kırsal görünümünü yakalamaya, bunu sanatsal biçimde aktarmaya çalıştım” dedi.

“Bu yıl Avrupa Birliği tarafınca ‘Tren Yılı’ olarak ilan edildi”

Bu yılın Avrupa Birliği tarafınca ‘Tren Yılı’ olarak ilan edildiği anlatan Ay, “Bunun emeli iklim değişikliklerine bir yankı uyandırmak. Biliyorsunuz başka toplu taşıma tipleri maalesef ekosisteme ziyan veriyor. Tren en inançlı ve en etraf dostu olan toplu taşıma araçlarından bir tanesi. Ben de süratli trenle yaptığım yılda 50, 60 seyahatle birlikte bu görüntülerin keyfine dalmaya başladım. Herkese de tren seyahatlerini bu türlü tavsiye ediyorum. Dünya şuanda hayli ilerde trende lakin Türkiye’de de sıradan bir hızlandı son devirde. Bilhassa Doğu Ekspresi ve başka Anadolu Ekspresleri ile birlikte. Unutulan coğrafyalarımızın görüntülerini bu türlü yakalamayı düşünüyorum. Birinci adımım Bilecik’ten oldu. Umarım gelişerek artar” dedi.

İhlas Haber Ajansı / Cem Kaan Toka – Son Dakika Haberleri