Caroline Ellison, kendisi ve Sam Bankman-Fried’ın yıllardır şarkı sözleri yazdığını söylüyor

Gezgin

Global Mod
Global Mod
Kripto para birimi imparatoru Sam Bankman-Fried’ın baş danışmanlarından Caroline Ellison, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, kendisinin talebi üzerine defalarca yalan söylediğini, işleri konusunda halkı yanılttığını ve kripto kredi verenlere “dürüst olmayan” mali belgeler dağıttığını söyledi.

Bayan Ellison, Bay Bankman-Fried’ın iki şirketi – dijital para borsası FTX ve hedge fonu Alameda Research – Kasım ayında çöktüğünde, yalanların dayanılmaz hale geldiğini ve patlamaların neredeyse rahatlatıcı olduğunu söyledi.

28 yaşındaki Bayan Ellison, işlerin başarısız olduğu yoğun haftayı anlatırken gözyaşlarını tutamayarak, “Genel olarak hayatımın en kötü haftasıydı” dedi. “Kendimi inanılmaz derecede kötü hissetmeme rağmen artık yalan söylemek zorunda olmadığım ve sorumluluk alabildiğim için rahatladım.”

Bayan Ellison’un tanık kürsüsündeki ikinci gününde verdiği ifade, Bay Bankman-Fried’ın dolandırıcılık davasındaki şimdiye kadarki en duygusal anıydı. Bay Bankman-Fried’la yıllarca çıkması ve kripto imparatorluğu büyüdükçe FTX kurucusuna benzersiz erişim sağlaması nedeniyle geniş çapta önemli bir hükümet tanığı olarak görülüyordu. Manhattan’daki federal mahkemedeki duruşması, kripto endüstrisinde geçen yıl milyarlarca dolar kayba yol açan yüksek riskli uygulamalara ilişkin bir referandum haline geldi.

Mahkeme salonunda, 31 yaşındaki Bay Bankman-Fried, Bayan Ellison’ın ifadesine gözle görülür bir tepki vermedi. Duruşmaya verilen bir ara sırasında galeride oturan bir grup muhabire baktı ve kaşlarını kaldırdı.

Bay Bankman-Fried, FTX’i kişisel kumbarasına dönüştürmek için bir plan düzenlemekle suçlandı. Yetkililer onun risk sermayesi yatırımlarını finanse etmek, lüks gayrimenkul satın almak, kampanya katkıları yapmak ve Alameda’ya borç verenlere ödeme yapmak için FTX müşterilerinden 10 milyar dolara kadar para çaldığını iddia ediyor.

Alameda’nın CEO’su Bayan Ellison, kendisinin FTX müşteri fonlarını Alameda’nın kasasına aktarmada Bay Bankman-Fried’ın ana suç ortaklarından biri olduğunu söyledi. Aralık ayında dolandırıcılık ve komplo suçunu kabul etti ve hoşgörü karşılığında savcılarla işbirliği yapmayı kabul etti. FTX’in iki üst düzey yöneticisi Gary Wang ve Nishad Singh de suçlarını kabul ettiler ve hükümetle işbirliği yapıyorlar.

Bay Bankman-Fried, borç verenleri dolandırma suçlaması da dahil olmak üzere yedi suçu kabul etmedi. Suçlu bulunması halinde ömür boyu hapis cezasına çarptırılabilir.

FTX’in çöküşünden bu yana Bayan Ellison, işbirliği yapan diğer tanıklardan çok daha fazla kamuoyunun incelemesine maruz kaldı. O ve Bay Bankman-Fried, FTX’in merkezinin bulunduğu Bahamalar’da birlikte yaşadılar ve FTX 32 milyar dolarlık bir kripto devine dönüşürken fırtınalı bir ofis aşkı yaşadılar. Salı günü Bayan Ellison, iş yerinde neden olduğu gerilimler ve Bay Bankman-Fried’ın kendisine karşı olan hisleriyle ilgili kendi korkuları da dahil olmak üzere ilişkinin özel ayrıntılarını anlattı.

Çarşamba günü kürsüye dönen Bayan Ellison, FTX’in mali sıkıntılarının geçmişini anlattı. Jüri üyelerine, kripto piyasasının çöktüğü 2022 baharında borsanın da çökmeye başladığını söyledi.

Bayan Ellison, Alameda’nın kredi verenlere ne kadar borcu olduğunu ve en kötü senaryoda bu kredileri geri ödemek için FTX’ten gelen müşteri mevduatlarına ne kadar güvendiğini gösteren ayrıntılı e-tablolar tuttuğunu söyledi. Analizini Bay Bankman-Fried ile paylaştığını söyledi.

En kötü durum, Alameda’ya borç verenlerin parayı geri talep etmeye başladığı Haziran 2022’de meydana geldi. Alameda’nın kendi kripto varlıkları piyasadaki gerileme sırasında değer kaybetmişti, bu da şirketin borç verenlerini rehabilite etme fırsatının çok az olduğu anlamına geliyordu.

Bayan Ellison, “O noktada sürekli bir korku halindeydim” diye ifade verdi. İfadesi zaman zaman duygusallaştı ve bir mahkeme memuru, hıçkırıklarını bastırmaya çalışırken ona bir mendil uzattı. Kendisi, “halk Alameda’nın FTX müşteri fonlarını kabul ettiğini öğrenirse her şeyin çökeceğinden” endişe duyduğunu söyledi.

Risklerin ana hatlarını çizdikten sonra bile Bay Bankman-Fried’ın kendisine borç verenlere borcunu ödemek için daha fazla müşteri mevduatı kullanması talimatını verdiğini söyledi. Bayan Ellison, “Bunun yanlış olduğunu bilmeme rağmen” onun talimatlarına uyduğunu söyledi.

Bayan Ellison, Alameda’nın kırılgan mali durumunu gizlemek için Bay Bankman-Fried’ın, 2022 yazında şirketin en büyük kredi verenlerinden biri olan Genesis adlı kripto şirketine, Alameda’nın ödeme yaptığını gizleyen yanıltıcı bir mali beyan sunmasını söylediğini söyledi. FTX müşteri fonlarından yaklaşık 10 Milyar ABD doları borç alındı.

“Dürüst olmak istemedim ama aynı zamanda onların gerçeği bilmesini de istemedim” dedi. FTX çökmeden önce diğer borç verenlere de benzer “dürüst olmayan” mali tablolar gönderdiğini ifade etti.

2022’nin ortalarında Bay Bankman-Fried’dan ayrıldı ve iş ilişkileri de bozuldu. Kendisiyle Ağustos 2022’de yapılan hararetli bir konuşma sırasında, Alameda’nın mali sorunlarından kendisini sorumlu tuttuğu için yıkıldığını ve ağladığını ifade etti. Alameda’yı bu yılın başlarında kripto pazarındaki ticaret risklerini azaltmak için yeterli önlem almamakla suçladı.

“Yüksek sesle ve güçlü bir şekilde konuştu” dedi. “Çok üzüldüm, ağlamaya başladım ve konuşmayı sürdürmekte zorlandım.”

Bayan Ellison ayrıca Alameda’nın 2021 yılında şirketin iki Çin borsasındaki ticari hesaplarında tuttuğu 1 milyar doları serbest bırakmak için yaptığı büyük ödemeler hakkında da ifade verdi. Mart ayında savcılar, Bay Bankman-Fried’ı, bu hesaplara yeniden erişim sağlamak için Çin hükümetine on milyonlarca dolar rüşvet vermekle suçladı.

Savcılar daha sonra yurt dışı rüşvet suçlamasını gelecek yıl yapılması planlanan ayrı bir duruşmada sürdürmeye karar verdi. Ama davaya bakan yargıç Lewis. A. Kaplan, Bayan Ellison’ın FTX’in fonları serbest bırakma çabalarından bazılarını tartışmasına izin verirken jüriye Bay Bankman-Fried’ın bu duruşmada rüşvetle suçlanmadığını hatırlattı.

Bayan Ellison, parayı serbest bırakmak için başarısız bir girişimin “Taylandlı fahişeler” adına açılan ticaret hesaplarında olduğunu söyledi. Alameda’nın parası serbest bırakıldıktan sonra, dahili belgelerde ödemeleri nasıl tanımladığına dikkat ettiğini söyledi.

“Rüşvet verdiğimizi düşündüğümü kayda geçirmek istemedim” dedi.

Bayan Ellison ayrıca neden Bay Bankman-Fried’ın planlarını takip etmeyi kabul ettiğini de açıkladı.

Bay Bankman-Fried, şirketleri çökmeden önce kendisini sıklıkla faydacı biri olarak tanımlıyordu; bu, onun kamu yararına hizmet edecek şekilde tasarlanmış kararlar aldığı anlamına geliyordu. Bayan Ellison’a “‘yalan söyleme’ veya ‘çalma’ gibi kuralların” bu çerçeveye uymadığını söyledi.

Zamanla bu inançların kendisine bulaşmaya başladığını açıkladı.

“Yalan söylemek ya da çalmak gibi şeyler yapma konusunda beni daha istekli hale getirdi” dedi.

Bay Bankman-Fried’ın avukatları, duruşma Perşembe günü yeniden başladığında Bayan Ellison’ı sorgulayacak.