Çiftçiliğe 5 inekle başlayan Hüsniye Bulut devlet takviyesiyle sürü sahibi oldu

Pinar

Global Mod
Global Mod
ERZURUM (AA) – Erzurum‘un Çat ilçesinde 5 inekle hayvancılık ve tarıma başlayan 40 yaşındaki Hüsniye Bulut, devlet dayanağıyla işlerini geliştirip 40’a çıkardığı büyükbaş hayvanıyla ailesinin geçimini sağlıyor.

İlçeye 10 kilometre uzaklıktaki Göbekören Mahallesi’nde annesi ve kardeşiyle yaşayan Hüsniye Bulut, yıllar evvel 5 büyükbaş hayvan ile köyünde tarım ve hayvancılık yapmaya başladı.

Son senelerda devletten aldığı süt sağım ve ot biçme makineleri, tohum ile tarım ekipmanları dayanağıyla üretim ağını genişletip süt ve yağ satarak gelir elde eden Bulut, işiyle hem hayvan varlığı sayısını çoğalttı birebir vakitte ailesinin geçimini sağlıyor.

Hüsniye Bulut, AA muhabirine, 20 yıldır tarım ve hayvancılıkla uğraştığını söylemiş oldu.

Her sabah erkenden kalkıp hayvanları otlatmayla başladığını anlatan Bulut, “5 ineğim vardı artık 40 ineğim oldu. Devletten aldığım dayanaklarla işimi büyüttüm. Hayvanların bakımını yapıyor, otlatmaya gdolayıyorum, akşam da saman ve otunu veriyoruz. Arta kalan vakit içinderda tarla işleriyle meşgul oluyorum.” dedi.

“Bütün bayanlara hayvancılık ve tarımla uğraşmalarını tavsiye ederim”

Dayanaklardan dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Tarım Bakanlığına teşekkür eden Bulut, şu biçimde devam etti:

“Allah devletimizden razı olsun. Devletimizden buğday, yonca ve ekipman dayanağı alıyoruz. Devletimiz var olsun. Çok memnunuz, bayanların çiftçilik ve hayvancılıkla uğraşması kıymetli. Bu işler yardımıyla aile ve kardeşlerime bakarak onların geçimini sağlıyoruz. Hayvanların sütünü ve yağını satıp para kazanıyoruz. Bütün bayanlara hayvancılık ve tarımla uğraşmalarını tavsiye ederim.”

Çat İlçe Tarım Müdür Vekili ve ziraat mühendisi Musa Şimşek de bayanların başarılarına işaret ederek, “Tarımda hanımın rolü nedir, deseler kuşkusuz başrolde oldukları söylenebilir. Bayan elinin değdiği tarımda şeffaflık, doğallık, ülkemiz açısından randıman vardır. Bayan çiftçilerimiz devletimizin yaptığı desteklemelerden dolayı fazlaca mutlu. Tarıma bayan elinin değdiği 15 Ekim Dünya Bayan Çiftçiler Günü’nü kutluyorum.” sözlerini kullandı.