Denizden topladığı ağaç kesimlerini sanat yapıtına dönüştürüyor

Pinar

Global Mod
Global Mod
İzmir‘de “driftwood” ismi verilen kıyıya vurmuş odun modüllerinin işlenmesi sanatıyla uğraşan Seda Dizlek, fırtına daha sonrası topladığı ağaç modüllerine hayalleriyle form veriyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi Hoş Sanatlar Fakültesi mezunu 49 yaşındaki Seza Dizlek, bulduğu ağaç modüllerine form verip, etrafındakilere armağan ederek başladığı uğraşını, yapıtlarının beğeni kazanması daha sonrası meskeninin bir odasını atölyeye dönüştürerek sanat faaliyeti haline getirdi.

Göztepeli eski futbolcu eşi Gürhan Dizlek ile bilhassa lodos fırtınası daha sonrası kıyı yürüyüşleri yapan ve karaya vuran ağaç modüllerini toplayan Dizlek, bu kesimleri minyatür konutlara, sokak betimlemelerine ve çeşitli figürlerin bulunduğu duvar süslemelerine dönüştürüyor.

Dizlek’in toplumsal medyadan paylaştığı yapıtları, ağır ilgi görüyor.

Dizlek, AA muhabirine, hobi maksatlı başladığı geri dönüşüm sanatında üretim faaliyetinin, kıyıda yürüyüş yapmakla başladığını söylemiş oldu.

Eşiyle yerleşimin bulunmadığı kıyıları tarayarak ağaç kesimleri topladıklarını anlatan Dizlek, şöyleki konuştu:

“Ağaç kolları kopuyor, ırmaklara ulaşıyor. Irmaklarda kabuklarından sıyrılıyor. daha sonra denize ulaşıyor. Denizde tuzlu suyla uzunca biz vakit vakit geçiriyor. Pisliğinden sıyrılıyor, çürüyor. Son formunu alıyor ve lodosla kıyıya vuruyor. Biçim vermesi hayli kolay, dokusu ve kokusu epeyce hoş olan bir materyal.

Eşimle birlikte topluyoruz, kurutuyoruz. Atölyede ayrıştırıp temizliyorum, fırçalıyorum, kimilerini zımparalıyorum. daha sonra bir ortaya gelmesi için kimilerini yontmam kimilerini kesmem gerekiyor.”

Üretim sürecinde vida, çivi, testere, matkap, ip ve silikon kullandığını, tabiatta bulduğu paslı çivilerin de dizaynlarında özel bir yerinin bulunduğunu anlatan Dizlek, minyatür meskenlerin bacalarını çivilerle, ağaçları ise kozalaklarla yaptığını aktardı.

Hayallerini kol kesimleriyle hikayeleştirdiğini lisana getiren Dizlek, “Hayallerimi boyalarla tuval üzerine değil, tabiatın bize sunduğu hazinelerle resmediyorum. Hayallerimi en güzel biçimde tabir edebildiğim sanat kısmı bu. Bunları yaparken ortasında yaşıyorum.” diye konuştu.

Driftwood sanatı ile tanıştıktan daha sonra kendisinde dönüşüm konusunda bir farkındalık oluştuğunu belirten Dizlek, sokakta yürürken etrafına dönüştüreceği materyal bulma güdüsüyle baktığını anlattı.

Yapıtlarına olan ilginin kendisini memnun ettiğini lisana getiren Dizlek, kelamlarını şöyleki tamamladı:

“Doğa bize epey fazla gereç sunuyor lakin biz maalesef değerini bilmiyoruz. Türkiye’de bu sanat yeni yeni duyulmaya başladı. Büyük kesimlerden heykel yapanlar var. Ben daha küçük modülleri tercih ediyorum. Bilhassa Rusya’da bu işle ilgilenen hayli insan var.”

AA / Zeynep Çelikkol – Son Dakika Haberleri