Filografi sanatının ustası Saim Devrilmez’in standı Üsküdar’da sanatseverler ile buluştu

Pinar

Global Mod
Global Mod
ÜSKÜDAR, İSTANBUL (İHA) – Filografi sanatının ustası Saim Devrilmez’in standı Üsküdar‘da sanatseverler ile buluştu

İSTANBUL – Filografi sanatının usta ismi Saim Devrilmez’in çivilerin ve tellerin içinden süzülen iplerle hayat verdiği Filografi Standı Üsküdar‘da sanatseverler ile buluştu.

Üsküdar‘ı bir kültür sanat semti haline getiren Üsküdar Belediyesi, Selim Devrilmez’in çivilerin ve tellerin içinden süzülen iplerle hayat verdiği Filografi Standı ile, İstanbulluları filografi sanatının yeni temsilcileriyle tanıştırdı. Sanatkarın çivilerin ve iplerin dansını, renklerin ve huzurun taraf verdiği bir seyahate çıkardığı yapıtlarından oluşan stant, filografi sanatının klâsik motiflerle harmanlanan yenilikçi yüzünü yansıtmakta. Üsküdar Belediyesi Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen standa sanatseverler ağır ilgi gösterdi. Stant, kurdele bölümü ve armağanların takdim edilmesinin akabinde vatandaşlar ile buluştu. Üsküdar Belediye Lider Yardımcısı Zekeriya Şanlıer günün mana ve ehemmiyetine dair iştirakçilere açıklamalarda bulundu.

“Filografi her insanın keyifli olduğu ruhsal bir tedavi”

Filografi sanatının ustası Saim Devrilmez, ” Burada gördüğünüz bütün konuklarımız hocalar ve talebeleridir. Ben hoca yetiştirdim kenara çekildim. Hepsi burada sağ olsunlar. Ben de sizim huzurunuzda onlara teşekkür edeyim. Filografi her insanın memnun olduğu ruhsal bir tedavi. Filografide ben tek bir şey topladım o da dua. Hepinize geldiğiniz için farklı ayrı teşekkür ederim” biçiminde konuştu.

Açıklamalarda bulunan Üsküdar Belediye Lider Yardımcısı Zekeriya Şanlıer, “Devrilmez hocamız ile bizim yollarımız epeyce eski kesişiyor. O bir Üsküdarlı. Engelli vatandaşlarımıza bu biçimdelar Fıstıkağac’ındaki yerimizde, artık Bulgurlu’da epey hoş bir yer inşaa ettik, manisiz ömür merkezi. Burada engelli vatandaşlarımıza filografi kursu veriyordu hürmet bedel hocam. Filografi sanatı sabır isteyen, itina isteyen, titizlik isteyen farklı bir sanat. Bu sanatın rehabilite edici bir tarafı de mevcut” sözlerini kullandı.

İhlas Haber Ajansı / Metin Başar – Son Dakika Haberleri