GAZİANTEP – Öğrencileri için sınıf sobasında pizza ve hamburger hazırlıyorlar

Pinar

Global Mod
Global Mod
Gaziantep‘in Şehitkamil ilçesindeki köy okulunda bakılırsavli 3 bayan öğretmen, öğrencilerinin daha evvel yemediği hamburger, pizza, köri soslu spagetti üzere lezzetleri sınıfta odun sobasında pişirip çocuklara tattırıyor.

İlçeye 30 kilometre uzaktaki Yenişarkaya İlkokulunda bakılırsavli sınıf öğretmenleri Ayşe Gül Alıç, Fatma Yeşilyurt ve okul öncesi öğretmeni Hale Özdemir, okuldaki 36 öğrenciyle cumaları “kaynaşma” aktiflikleri yapıyor.

Bu kapsamda öğrencilerin hiç tatmadığı lezzetleri onlardan gelen taleplerle belirleyen öğretmenler, kendi imkanlarıyla aldıkları gereçlerle sınıftaki odun sobasında yemek hazırlıyor.

Öğrencilerine pizza, köri soslu spagetti, köfte üzere çeşitli yemekler hazırlayan öğretmenlerin bu haftaki menüsü ise tavuklu hamburgerden oluştu.

Öğrencilerinin seslendirdiği müzikler eşliğinde sobanın üzerinde tavukları kızartarak hamburger ekmeğine domates, marul, ketçap, mayonez ek eden öğretmenler, bunları çocuklara servis etti. Yemeklerini iştahla yiyen öğrenciler, büyük memnunluk yaşadı.

Öğrencilerin mutluluğunun yüzlerine yansıdığını belirten Alıç, şunları kaydetti:

“Öğle içinde bir öğrencim bana gelerek ‘Öğretmenim ben hiç hamburger yemedim. Televizyonda gördüm, tadını merak ediyorum.’ dedi. O an bir şey diyemedim ve içim burkuldu. daha sonra ‘Yapabilir miyiz?’ dedim ve fikrimi öbür hocalarımla paylaştım. Sağ olsunlar, onlar kabul etti, ‘Yaparız.’ dedik ve yaptık. Hedefimiz onların minik kalbine dokunmak. Onların kalbinde Ayşe Gül öğretmen olarak yer almak. Onların o hiç yemediği hamburgeri yediği andaki memnunluk resmen gözlerine yansıyor. Bu da bizim fazlaca güzelimize gitti. Her hafta bir aktiflik yapmaya başladık.”

Etkinliklerden daha sonra öğrencilerin derse ve okula daha fazla ilgi gösterdiğini söz eden Alıç, etraftan olumlu yansılar aldıklarını lisana getirdi.

Gözyaşlarına hakim olamadı

Okul öncesi öğretmeni Hale Özdemir de köye birinci geldiğinde birtakım zorluklar yaşadığını lakin öğrencileriyle tanıştıkça onlar için çaba etmeye karar verdiğini söylemiş oldu.

Öğrencilerini fazlaca sevdiğini ve her vakit en uygununu yapmaya çalıştığını belirten Özdemir, “Çocukların istekleri doğrultusunda pizza ve hamburger üzere yemekler yapmaya başladık. Farklı yerlerde vazife yapan öğretmen arkadaşlarıma anlatıyorum. Onlar da yavaş yavaş kendi okullarında yapmaya başladı. İnşallah bu, Türkiye’deki tüm köy öğretmenleri içinde yayılır.” diye konuştu.

“Çocuklar epey memnun oluyor. Gözlerinin ortasındaki mutluluğun tanımı yok.” derken gözyaşlarını tutamayan Özdemir, kendisinin de bir kız çocuğu annesi olduğunu ve öğrencilerini onun yerine koyduğunu aktardı.

Öğretmenlerden Fatma Yeşilyurt ise aktifliğin akabinde velilerden epey hoş dönüşler aldıklarını belirtti.

Eğitim öğretimin yalnızca defter ve kitaptan ibaret olmadığını söz eden Yeşilyurt, “Geçen gün 3 veli geldi ve bize teşekkür etti. Çocukların her gün okula keyifli gidip geldiklerinden bahsettiler. Veliler, benden yemeklerin tanımını istedi. Kendileri meskende yapmak istemişler. Ben de pratik bir biçimde tanım ettim.” dedi.

Öğrenciler de keyifli

Öğrencilerden Melike Bücükçü ise öğretmenlerini fazlaca sevdiğini söylemiş oldu.

Öğretmenleri yardımıyla birinci sefer pizza ve hamburger yediğini belirten Bücükçü, “Televizyonda hamburger ve pizza görmüştüm lakin hiç yemedim. Öğretmenlerimiz bize her hafta bunları yapıyor. Öğretmenlerimizi epeyce seviyoruz, bizi hayli memnun ediyorlar. Biz de onlara sürpriz yapmak istiyoruz.” formunda konuştu.

Emine Parlak ise öğretmenlerin kendileri için her şeyi yaptığını anlatarak, “Ben de büyüyünce öğretmen olacağım ve öğrencilere tatmadıkları tüm yemekleri yedireceğim.” sözünü kullandı.

AA / Mehmet Akif Parlak – Kültür Sanat

Yemek Tanımı, Yeşilyurt, Gaziantep, Öğretmen, Kültür Sanat, Haberler