Gaziantepli bayanlar savunma sanatı “wushu” öğreniyor

Pinar

Global Mod
Global Mod
GAZİANTEP (AA) – Gaziantep‘te bayanlar, tarihi binlerce yıl öncesine dayanan savunma sanatı wushu öğreniyor.

Türkiye Wushu Kung Fu Federasyonu Gaziantep Vilayet Temsilcisi ve Ulusal Kadro Antrenörü Şeyhmus Çakmak, bayanların kendilerine yönelik mümkün şiddet olaylarından korunabilmeleri için çalışma başlattı.

Birinci evrede 20 ile 40 yaş içinde bulunan, çeşitli meslek kümelerinden 30 bayanla başlanan çalışmalarda, iştirakçilere wushu ile tehlike anında yapılması gerekenler, yakın savunma ve tehlikeyi uzaklaştırma üzere eğitimler veriliyor.

Bayanların idmanlardaki azmi ve performansı da dikkati çekiyor.

Çakmak, AA muhabirine, son vakit içinderda wushu branşına ilginin arttığını söylemiş oldu.

Bayanlara, artan şiddetin önüne geçmek gayesiyle fiyatsız eğitim verdiklerini söz eden Çakmak, “Toplumun en temel yapı taşları bayanlarımız bizim için hayli bedelli. Onların kendilerini koruyabilmeleri, toplumda ezilmemeleri, ölümlerin, şiddetin son bulması için eğitim almasını istedik.” dedi.

Çakmak, eğitimde bayanlara, rahatlıkla uygulayabilecekleri, sopa ve bıçak üzere aletlerle yapılan akınları önleyebilecekleri hareketlerin öğretildiğini anlatarak, şunları kaydetti:

“Wushu fazlaca güçlü bir branş olduğundan birfazlaca Uzak Doğu sporunu barındırıyor. ötürüsıyla bayanlarımız bunu fazlaca seviyor. Yaklaşık 1 hafta süren eğitimlerimiz ağır ilgi gördü. Konut hanımları, sıhhat nazaranvlileri, öğrencilerden oluşan kümeler katıldı. Bunu istekli yaparak bayanlarımıza elimizden gelen takviyesi vermeye çalışıyoruz. Zorda kalan, şiddete uğrayan her bayan, bizden eğitim almak isteyen her bayan başvurabilir. Onların kendilerini ve haklarını koruyabilmesi için elimizden gelen dayanağı sağlayacağız.”

İştirakçilerden Edanur Aslan ise toplumsal medyadan öğrendiği eğitimlere katıldığını belirtti.

Yakın savunma öğrenmenin gerekli olduğunu lisana getiren Aslan, “Ne kadar tekvando ulusal atleti olsam ve bilsem de dışarıdaki tehlikelerden korunmayı da bilmek gerektiğinin farkındaydım. Kursu aldım, şu an dışarıdaki rastgele tehlike karşı kendimi koruyabileceğimi düşünüyorum. Gaziantep’te bu biçimde bir eğitim verildiği için şanlıyız. Her yerde bu biçimde eğitimlerin verilmesini arzuluyorum.” sözleri kullandı.