Geçim kaynağı simitlerini 13 yıldır güvercinlerle paylaşıyor

Pinar

Global Mod
Global Mod
RİZE (AA) – Rize‘de yaşayan 65 yaşındaki Şefik Uçar, 13 yıldır açtığı tezgahına gelen güvercinleri besliyor.

bakılırsav yaptığı devlet kurumundan 13 yıl evvel emekli olduktan daha sonra Cumhuriyet Caddesi‘nde simit satmaya başlayan Uçar, her gün makul saatlerde beslediği güvercinlerle yakın bağ kurdu.

Bayat simitleri küçük modüllere ayırarak kuşlara yem yapan, birtakım kimi bulgur ve mısır ekmeği de kullanan 3 çocuk babası Uçar, etraftaki esnaf tarafınca “güvercin baba” olarak anılıyor.

Şefik Uçar, AA muhabirine, güvercinleri beslemekten büyük keyif aldığını söylemiş oldu.

Emekli olduktan daha sonra simit sattığını belirten Uçar, “Her sabah meskenden çıktıktan daha sonra simit tezgahını açıyorum. Hem meskenimi geçindiriyorum birebir vakitte gündüz boş vakitlerimi güvercinlere simit vererek geçiriyorum. Günde iki üç kez yanıma gelirler, bildiğin arkadaş üzere olduk.” dedi.

Uçar, esnaftan da hoş reaksiyonlar aldığını tabir ederek, “Kalan bayat simitleri çöpe atmıyorum. Onları kıymetlendirmiş oluyorum. Simit sert olduğu için pense ile kırıp güvercinlere veriyorum. Kimisi bana alıştı, kimisi ise çabucak hemen alışamadı. Kimileri yanımda dolaşarak verdiğim simitleri yiyor. Hayvanları seviyorum.” diye konuştu.

“Bu bir merhamet işi”

Tıpkı caddede 20 yıldır esnaflık yapan Hasan Tahsin Delibalta, Uçar’ın hayvanlara yeterlilik yaptığını kaydederek, “Her gün artan bayat simitleri güvercinlere vererek besliyor. Biz de kendisine ‘güvercin baba’ lakabını verdik. Bu bir merhamet işi. Güvercinler de sonuçta bir canlı. Şefik dayımız da onları doyuruyor. Kendisinden Allah razı olsun.” tabirlerini kullandı.

Esnaf Hasan Kaya ise Uçar’ın her sabah gelip tezgahını açtığını belirterek şunları söylemiş oldu:

“Biz de kendisinden simit alırız. Güvercinlerin saati vardır. O saatlerde yem verir. Cadde esnafı olarak biz kendisini seviyoruz. Hem burada ticaret yapıyor birebir vakitte sevap kazanıyor. Esnafın gönlünü kazanmanın yanında kuşların da gönlünü kazanıyor. Örnek bir davranış.”

AA / Fikret Delal – Son Dakika Haberleri