Görme engelli öğrenciler karanlık dünyalarını müzikle aydınlatıyorlar

Pinar

Global Mod
Global Mod
ŞANLIURFA (AA) – Şanlıurfa‘da Haliliye Görme Engeliler Birinci ve Ortaokulunda tahsil bakılırsan 22 öğrenci, seslendirdikleri türkülerle gönüllere dokunuyor.

Okulun görsel sanatlar öğretmeni Yasemin Al ile müzik öğretmeni Erdal Çap, koro oluşturmak için müziğe meraklı, yaşları 10 ila 15 içindeki 22 öğrenciyi bir ortaya getirdi.

Yaklaşık bir aylık eğitimin akabinde darbuka, bağlama ve def üzere müzik aletlerini çalmayı öğrenen görme engelli öğrenciler, birbirinden hoş yapıtları seslendirerek karanlık dünyalarını müzikle aydınlatıyor.

Türkiye’de görme engelliler konusunda model okul olabilmek için çalışma yürüttüklerini belirten Dilek, şöyleki devam etti:

“Okulumuzda birinci ve ortaokulda eğitim alan 85 öğrencimiz mevcut. Onlara devletimizin sağladığı bütün imkanları sunmaya çalışıyoruz. Öğrencilerimiz şahsi hünerleri kazanırken ilgi duydukları alanlara da yönlendiriyoruz. Okulumuzun öğretmenleri Yasemin Al ile müzik öğretmeni Erdal Çap koro kurmaya karar verince biz de kendilerine dayanak verdik. Müzik, öğrencilerimizi epeyce olumlu etkiliyor. Müzikle bir arada öğrencilerin okula ilgilisi de artı. Öğrencilerimiz nazaranmiyor ancak duyma hisleri daha epey güçlü bu da müziğe olan ilgilerini artırıyor. Eğitimlerini birden fazla vakit müzik eşliğinde yapıyorlar.”

“Öğrencilerimiz konserler vermek istiyor”

Görsel Sanatlar Öğretmeni Yasemin Al ise öğrencilerini hayata hazırlamak için bütün öğretmenlerin özveriyle çalıştığını belirtti.

Öğrencilerin görme mahzurlarını duyma duyusuyla kapattığını anlatan Al, “Öğrencilerimiz duyma hisleri hayli güçlü, müzik onlar için vazgeçilmez bir öge. İstiyoruz ki çocuklarımız her daim müzikle büyüsün. Zira müzik ruha dokunan ahenk olduğu için çocuklar da bu alanda kendilerini tabir edebiliyor. Bunun yanında müzikle bir arada görsel sanatlar da çocukların görme pürüzlerini kapatabiliyor. Bu da onlar için ömrün vazgeçilmez bir alanına dönüşüyor. Ailelerden talebimiz öğrencilerini sanattan uzak yetiştirmesinler. Zira onların ruhlarını aydınlatıyor.” dedi.

“Çocuklarımız her daim sanatla iç içe yaşasın zira kendilerini tabir edebildikleri mükemmel bir alan. Okulumuzda yaklaşık bir ay evvel kurduğumuz koromuzla öğrencilerimiz epey hoş şeyler kazandı, yeteneklerini geliştirdiler. Öğrencilerimiz kent genelinde okullarda düzenlenecek farklı etkinliklerde sahne alacak inşallah. Öğrencilerimiz hayli heyecanlı. Müzik alanında kendilerini biraz daha geliştirip ülke genelinde konserler vermek istiyoruz. Biz eğitimciler de çocuklarımızın hayalleri için uğraş harcıyoruz.”

Müzik öğretmeni Erdal Çap ise görme engelli çocukları tanıdıkça öğretmenliği ve müziği daha da fazlaca sevmeye başladığını belirterek “Çocukların memnun olduğunu görmek onlardan fazlaca beni memnun ediyor. Benim için onların memnunluğu her şeye bedel. Çocuklar müziğe epeyce istekli onlarla epey hoş işler yapmaya çalışıyoruz. İnşallah yakın vakitte sesimizi bütün ülkeye duyururuz.” diye konuştu.

“Üzüntülerimi müzik söyleyerek unutuyorum”

Görme engelli 15 yaşındaki Hatice Demir ise müziği hayli sevdiğini, müzikle karanlık dünyasının aydınlandığını söylemiş oldu.

Görme engelli 14 yaşındaki Hacer Demir de müziği fazlaca sevdiğini, mahzurunu müzikle unuttuğunu söz etti.

Görme engelli Seydi Çoban da müziği epeyce sevdiğini lisana getirerek “Müzikle ömrüm değişti. Müzik benim vazgeçilmezim. Müzikle uğraştığımda görmediğimi hissetmiyorum. Meskende bana sesiz ol diyorlar ama onları dinlemiyorum. Müzikle kendimi söz edebiliyorum. Her şeye inat müziğimden vazgeçmiyorum.” sözlerini kullandı.

AA / Yasin Dikme – Son Dakika Haberleri