Grafiti sanatkarları hurdalarla geri dönüşüme dikkati çekiyor

Pinar

Global Mod
Global Mod
Türkiye‘nin en önde gelen grafiti sanatkarları Leo Lunatic, MET, Mr. Hure, Nubplus ve Rulez, sokaktan toplanan hurdaları kendi tarzlarında bir daha yorumlayarak “geri dönüşüm” kavramına dikkati çekiyor.

Geri dönüşüm nesnelerine odaklanan “Belong to Streets” (Sokaklara Ait) isimli proje, Maximum Uniq Hall fuayesinde gerçekleştiriliyor.

Proje kapsamındaki stantta kepenkten pazar tezgahına, çöp konteynerinden banka, yangın dolabından sokak lambasına kadar sokağa ilişkin olan sayısız nesne yer alıyor.

“Deforme olmuş eşyalara dikkati çekmek istedik”

Projede yer alan öbür grafiti sanatkarlarıyla çocukluk senelerından beri sokaklarda eserler ortaya koyduklarına işaret eden Türkmen, sanatlarının farklı platformlarda ilgi görmesinden duyduğu memnunluğu lisana getirdi.

“Hurda arabası birfazlaca kıssa barındırır”

Çoklukla eski eserleri bir daha kullanılır hale getirmek üzerine çalıştığına dikkati çeken Mr. Hure, “Bu projede yaptığım çalışmalar da benzeri biçimde eserler. örneğin birisi geri dönüşümün taşıyıcılarından hurdacı arabası yahut bir kepenk. Hurdacılar sokağa atılan eserleri topladıkları için o otomobil aslında içerisinde biroldukca öyküyü barındırır. Ben de bu yüzden muhakkak yerlerini koruyarak çalıştım.” diye konuştu.

Mr. Hure, bu projede uzun yıllardır birlikte çalıştığı arkadaşlarıyla yer aldığını aktararak, “Bu durum hem işlerimizi daha kısa müddette yapmamızı sağlıyor tıpkı vakitte aslında ortak çalışıyoruz diyebilirim. Ben MET’in yapıtına dokunuyorum, LEO benim çalışmama dayanak veriyor, omuz omuza kolektif eserler çalışıyoruz.” tabirlerini kullandı.

Stant 3 ay açık kalacak

Sanatkarların anlık performansları, Maximum Uniq Hall fuayede, 19 Şubat’a kadar saat 11.00 -13.00 ve 15.00 -1700 içinde izlenebilir.

Sanatkarların seçimleri ile hurdaya çıkmış sokak objelerini toplayan Maximum Uniq’in, Collectible Arka & Design’ın sanatçı tertibinde gerçekleştirdiği bu proje, 3 ay boyunca Maximum Uniq Hall Fuaye’de satışa açık bir biçimde sergilenecek.

AA / Cihangir Suiçmez – Yeni

geri dönüşüm, Türkmen, Türkiye, Banka, Kültür Sanat, Yeni, Haberler