Hakan Karsak, “Sultanbeyli Milletlerarası Kısa Sinema Yarışması”na konuk oldu Açıklaması

Pinar

Global Mod
Global Mod
Oyuncu Hakan Karsak, Sultanbeyli Belediyesi tarafınca bu yıl birinci sefer düzenlenen, “Sultanbeyli Milletlerarası Kısa Sinema Yarışması” kapsamındaki söyleşiye katıldı.

Suat Köçer’in sunumunu üstlendiği “Bir Oyuncunun Serüveni” başlıklı söyleşi, Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Karsak, tiyatro hiyerarşisiyle büyüdüğünü lisana getirerek, tiyatrodaki sessiz disiplininin kendisine fazlaca uygun geldiğini söylemiş oldu.

Oyunculuğun müşahede sanatı olduğunu söz eden Karsak, parmak izinin tekil oluşundaki üzere her oyuncunun kendine has olanı ortaya çıkarması gerektiğini lisana getirdi.

“Yurt haricinden mükafatla döndüğümde tertip şirketinde balon şişiriyordum”

Yetenekli oyuncu, oyuncu olmak isteyenlerin şan şöhret üzere dışsal manipülasyonlara yenilmemesi gerektiğine işaret ederek, “Yaptığınız işi yanlışsız yaptığınız surece memnun olun. Ben yurt haricinden mükafatla döndüğüm esnada tertip şirketinde balon şişiriyordum. Çok bir karım yoktu, kendi tatmin hislerinizle zenginliğinizi belirleyebilirsiniz.” dedi.

Dijital platformlarla birlikte bölümün milletlerarası alana açılmak durumunda kaldığının altını çizen Hakan Karsak, “Evrenselleşmeye ve kendi eksiklerimizi görmeye başladık. Dijital, ömrümüze birinci girdiği senelerda senaryo yazmayı unuttuğumuzu fark ettik.” diye konuştu.

Karsak, bugüne kadar hiçbir uzun metraj sinema jüriliğini kabul etmediğini açıklayarak, şunları kaydetti:

“Yaklaşık 15 yıldır elimden geldiğince kısa sinemacılara dayanak olmaya çalışıyorum. ya bitirme ödevinde, ya bir kısa sinemacının sinemasında oynamışımdır, oynayamamışsam finansal takviye sunmuşumdur o da olmamışsa ilişki kurmuşumdur. Yani benden ne talep edildiyse gücüm yettiğince kısa sinemacılara takviye vermeye uğraş ettim. Bu ülkenin bir sanatkarı olarak Sultanbeyli Memleketler arası Kısa Sinema Yarışının gerçekleşmesinde emeği geçenlere sonsuz teşekkür ediyorum.”

Sultanbeyli Memleketler arası Kısa Sinema Yarışı’nda heyet üyesi olan oyuncu, pandemi sürecinde üç tiyatro oyunu yazdığını ve bunları da yeni tiyatro döneminde sahnelemek istediğini, ayrıyeten yazmış olduğu bir uzun metraj sinema senaryosunun da yakın vakitte sinemaya çekileceği bilgisini paylaştı.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Salih Onur