Hisler ve klâsik motifler, Üsküdar’da ‘Zuhur’ etti

Pinar

Global Mod
Global Mod
ÇELEBİ, KIRIKKALE (İHA) – – Hisler ve klasik motifler, Üsküdar‘da ‘Zuhur’ etti

Müzehhibe Saime Rikkat Çelebi Pesen’in ‘Zuhur’ standı kapılarını açtı

İSTANBUL – Tezhip sanatkarı Saime Rikkat Çelebi Pesen’in 11 yapıttan oluşan “Zuhur” isimli standı Üsküdar’da sanatseverlerle buluştu. Geleneksel-modern sanat bağlantısıyla harmanlanan stant, 14 Aralık tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Müzehhibe Saime Rikkat Çelebi Pesen’in 11 yapıttan oluşan ‘Zuhur’ isimli standı Üsküdar’da sanatseverlere kapılarını açtı. Zuhur standının küratörlüğünü Belkıs Kamut Aktürk yapıyor. Stantta bulunan 3 yapıtta, Saime Rikkat Çelebi Pesen’in babası Hattat Hasan Çelebi‘nin imzası yer alıyor. Geleneksel-modern sanat alakasıyla harmanlanan stant, hisleri mevzu ediniyor. Stant, sanatseverlerin meraklı bakışlarına sahne oldu.

Yapıtları anlatan Küratör Belkıs Kamut Aktürk, “Bu standın küratörüyüm. beraberinde gazeteci ve televizyoncuyum. Lisansta aldığım sanat tarihi eğitimi ile bu hoş sanat işlerine bir takviye olabilmenin memnunluğu içerisindeyim. Standımızın ismi Zuhur efendim. Zuhur, bir anda ortaya çıkan, meydana gelen, baş gösteren, bir sanatkarın aslında ortasında senelerca biriktirdiği ve taşıdığı hisleri bir anda açığa çıkarabilme halidir. Standımız 11 yapıttan oluşuyor. 3 tane eser de hattatların reisi olarak kabul edilen Hasan Çelebi’nin imzası var.” diye konuştu.

Müzehhibe Saime Rikkat Çelebi Pesen, “Psikoterapistim, beraberinde sanatla da ilgileniyorum uzun yıllardır. Klâsik sanatlardan tezhiple ilgilendim fazlaca uzun mühlet daha sonra üniversite eğitimimde hem sanat hem psikoloji eğitimi aldım. Sanat-terapi uygulamaları da yapıyorum. Aslında biroldukça karma standa katıldım lakin şahsi olarak birinci sefer bir stant hazırladım. Daha fazlaca hisleri yansıtmaya çalıştığım, klasik motifleri yansıttığım çalışmaları nazaranbilirsiniz. Sanat insanın ortasından doğan, kendini yansıtan bir şey. Çok fazla kalıplara uymaya çalışarak, vazgeçmeye meyilli olmadan sabırla devam etmelerini dilerim” dedi.

İhlas Haber Ajansı / Elyesa Karatepe – Son Dakika Haberleri