İHL öğrencilerinin “Mağusa Limanı” klibi müzikseverlerle buluştu

Pinar

Global Mod
Global Mod
Musiki programı uygulanan Ankara Ulus Birinci Meclis Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden oluşan “Türk Müziği Gençlik Korosu”, şehit Aybüke öğretmen ve Kıbrıs şehitleri anısına Kıbrıs’ta klip çekti.

???????Türk Müziği Gençlik Korosu ve ekim ayı başında Lefkoşe’de BAŞKAN İmam Hatipliler Derneği Kültür ve Sanat Komitesi’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı takviyesiyle düzenlediği konserde sahne almıştı.

Konserin akabinde Kıbrıs’ta bulunan gençler, Gazi Mağusa kentindeki limanda “Mağusa Limanı” isimli türküyü seslendirerek, klibin çekimlerini gerçekleştirdi.

Akustik klibin direktörlüğünü ve kurgusunu Erkam Aslanoğlu yaptı. İmaj direktörlüğünü ise Suat Tor, dron operatörlüğünü Sadullah Terzioğlu’nun üstlendiği toplam 4 dakika 17 saniyelik eser, Başkan’ın YouTube kanalı üzerinden dinleyicilerin beğenisine sunuldu.

“Kıbrıs’ın muazzam bir tarihi olduğunu vurgulamak istedik”

BAŞKAN Kültür Sanattan Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Erkam Aslanoğlu, mevzuya ait yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’deki 10 müzik okuluyla her yıl farklı bir ülkeye giderek konser tecrübesi yaşatmak istediklerini belirtti.

Aslanoğlu, klibin çalışmalarına dair şunları kaydetti:

“Geçen senelerda Üsküdar Hakkı Demir Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerimizle Makedonya’ya gitmiştik. Bu yıl da Ankara Ulus Birinci Meclis Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerimizi Kıbrıs’a götürdük, konser verdiler. Gazi Mağusa kentinde Mağusa limanında bir klip çektik. Şehit Aybüke öğretmen ve Kıbrıs şehitleri anısına Mağusa limanı türküsünü seslendirdik. Kıbrıs’ın tüm dünyada gösterilmek istenen bir yapısı var. Kumarhaneler ve cümbüş merkezleriyle tanınıyor. halbuki durum bundan ibaret değil. Biz burada Kıbrıs’ın muazzam bir tarihi olduğunu vurgulamak istedik. Tabiatı, tarihi, insanı, esnafını gördük. Bütün bunlar Kıbrıs’ın zenginliği. beraberinde klibimizde bunları da anlatmak istedik.”

Bu yıl musiki programı uygulayan 5 okulun gençleriyle 5 farklı eser ortaya çıkarmayı da planladıklarını aktaran Aslanoğlu, “Sürpriz bir konseptle bir albüm çalışması yapacağız. Farklı kentlerin tarihi bölgelerinde çekimler yapıp bunları bir albümde toplayacağız. Yıl sonunda da bu albümü bir lansman ile duyuracağız. Bu çalışmanın gayesi, imam hatip okullarında yapılan çalışmalara dair bir şuur oluşturmak, musiki okullarımıza dayanak olmak ve sayısının artmasını sağlamak. Bu kliple ayrıyeten tüm Türkiye’de imam hatipli olarak müzik üretiyor olduğumuzu gündeme getireceğiz.” tabirlerini kullandı.

Musiki eğitimleri hakkında

Ulusal Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü çatısı altında eğitim veren Anadolu imam hatip liselerinde 2016 yılından itibaren musiki programı uygulanıyor.

Gençlerin kendi kültür ve medeniyet bedellerinin farkında olarak yetişmeleri ve bu şuurla tercih ettikleri sanat alanında ilerleyebilmeleri emeliyle açılan programa, alana ilgi duyan kabiliyetli öğrenciler yetenek sınavıyla kabul ediliyor.

Okullarda öğrenciler ilgi ve kabiliyetlerine uygun en az bir enstrüman çalmayı öğrenirken, bunun yanı sıra dini musiki alanında repertuvar eğitimi görüyor.

2021-2022 Eğitim Öğretim yılında “Musiki Programı” uygulayan 10 okul bulunuyor. 434 öğrencinin eğitim gördüğü okullar Türkiye’nin farklı kentlerinde yer alıyor.

Bu okullardan kimileri ise şu biçimde; Ankara Ulus Birinci Meclis AİHL, Bursa Mihraplı Abdulkadir Can AİHL, Elazığ Hacı Hulusi Yahyagil AİHL, İzmir Şehit Prof. Dr. İlhan Varank AİHL, Kayseri AİHL, İzmit AİHL, Konya AİHL, Şanlıurfa AİHL, İstanbul Üsküdar Hakkı Demir AİHL ve Konya Karatay AİHL.