Kırgızistan’ın FETÖ irtibatlı Eğitim ve Bilim Bakanı Beisenaliev rüşvet alırken suçüstü yakalandı

odakulebuda

New member
Kırgızistan’ın FETÖ irtibatlı Eğitim ve Bilim Bakanı Beisenaliev rüşvet alırken suçüstü yakalandı Kırgızistan Eğitim ve Bilim Bakanı Almazbek Beisenaliev ’in rüşvet alırken suçüstü yakalanmasının akabinde gözaltına alındı.

Kırgızistan İçişleri Bakanlığı Basın Merkezi tarafınca yapılan açıklamada, Bakan Beisenaliev’in büyük ölçekte rüşvet gaspı davasında devam eden soruşturma kapsamında rüşvet alırken suçüstü yakalanarak gözaltına alındığı açıklandı. Beisenaliev’in yabancı öğrencileri üniversitelere kaydettirmek için 110 bin dolar rüşvet aldığı söz edilen açıklamada, soruşturma kararında tüm ayrıntıların verileceği kaydedildi.

41 yaşındaki Beisenaliev, 2020-2021 senelerında 6 ay Eğitim ve Bilim Bakanı misyonu yaptıktan daha sonra Kırgızistan’ın Bern Büyükelçisi ve daha sonrasında Birleşmiş Milletlerin (BM) Cenevre Ofisinde Kırgızistan Daimi Temsilcisi vazifeleri yürütmüş, şubat ayında ise bir daha Eğitim ve Bilim Bakanı olarak atanmıştı.

TÜRKİYE RAHATSIZLIĞINI İLETMİŞTİ

Türkiye Beisenaliev’in bakanlığa atanmasının akabinde duyduğu rahatsızlığı diplomatik kanallardan ilgili makamlara aktardı. hem de Türk Lisanı Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) ve Memleketler arası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKOY) aracılığıyla da Cumhurbaşkanı Sadır Caparov’a bu bakanın FETÖ kontakları aktarıldı.

Gülen’le tekraren görüştü

FETÖ’nün Türkiye, Kırgızistan ve Afrika’daki okullarında vazife yapan Beisenaliev, bir daha örgütün ülkedeki üniversitelerinden Ala Too (Ala Dağ) Üniversitesi’nde rektör yardımcılığı yaptı. Pensilvanya’da biroldukca kere FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’le görüşen Beisenaliev, ABD’deki üniversitelerde ve niyet kuruluşlarında “Fetullah Gülen ve Hizmet Hareketi’nin Eğitim Konusundaki Çalışmaları”, “Hizmet Hareketi ve Barış” başlıklı seminerler verdi, panellerde uzunluk gösterdi. Teröristbaşı Fetullah Gülen hakkında övgü dolu açıklamalarda bulundu.