Kırgızistan’ın FETÖ kontaklı Eğitim ve Bilim Bakanı Beishenaliev’in rüşvet alırken suçüstü yakalandığı anların imgeleri servis edildi

odakulebuda

New member
Kırgızistan’ın FETÖ kontaklı Eğitim ve Bilim Bakanı Beishenaliev’in rüşvet alırken suçüstü yakalandığı anların imgeleri servis edildi Kırgızistan’ın FETÖ irtibatlı Eğitim ve Bilim Bakanı Almazbek Beishenaliev, rüşvet alırken suçüstü yakalandı. Beishenaliev’in rüşvet alırken suçüstü yakalanması ve gözaltına alındığı anların manzaraları Kırgız İçişleri Bakanlığı tarafınca kamuoyuna servis edildi.

Beishenaliev’in yabancı öğrencileri üniversitelere kaydettirmek için 110 bin dolar rüşvet aldığı tabir edilen açıklamada, soruşturma kararında tüm ayrıntıların verileceği kaydedildi.

FETÖ’NÜN BİR KOLU DAHA KIRILDI

41 yaşındaki Beishenaliev, 2020-2021 senelerında 6 ay Eğitim ve Bilim Bakanı bakılırsavi yaptıktan daha sonra Kırgızistan’ın Bern Büyükelçisi ve daha sonrasında Birleşmiş Milletlerin (BM) Cenevre Ofisinde Kırgızistan Daimi Temsilcisi bakılırsavleri yürütmüş, şubat ayında ise bir daha Eğitim ve Bilim Bakanı olarak atanmıştı.

TÜRKİYE KIRGIZİSTAN MAKAMLARINI UYARMIŞTI

Türkiye Beishenaliev’in bakanlığa atanmasının akabinde duyduğu rahatsızlığı diplomatik kanallardan ilgili makamlara aktardı. bununla birlikte Türk Lisanı Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) ve Memleketler arası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKOY) aracılığıyla da Cumhurbaşkanı Sadır Caparov’a bu bakanın FETÖ ilişkileri aktarıldı.

Almazbek Beishenaliev

FETÖ ELEBAŞIYLA TEKRAREN GÖRÜŞTÜ

FETÖ’nün Türkiye, Kırgızistan ve Afrika’daki okullarında vazife yapan Beishenaliev, bir daha örgütün ülkedeki üniversitelerinden Ala Too (Ala Dağ) Üniversitesi’nde rektör yardımcılığı yaptı. Pensilvanya’da biroldukca sefer FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’le görüşen Beishenaliev, ABD’deki üniversitelerde ve fikir kuruluşlarında “Fetullah Gülen ve Hizmet Hareketi’nin Eğitim Konusundaki Çalışmaları”, “Hizmet Hareketi ve Barış” başlıklı seminerler verdi, panellerde uzunluk gösterdi. Teröristbaşı Fetullah Gülen hakkında övgü dolu açıklamalarda bulundu.

ÜLKEDEKİ ÖBÜR FETÖ’CÜLER PANİKLEDİ

Yolsuzluk yapan Eğitim ve Bilim Bakanı Almazbek Beishenaliev’in suçüstü yakalanması ve tutuklanması Kırgızistan’daki öteki FETÖ’cüleri alarma geçirdi.

Bir öteki FETÖ ilişkili Sosyal-Demokrat Partisi Vekili Canar Akaev, Kırgız Meclisindeki konuşmasında adeta Beishenaliev’e kalkan oldu. Beishenaliev’in tutuklanmasına ve imajlarının servis edilmesine reaksiyon gösterdi.

Sosyal-Demokrat Partisi Vekili Canar Akaev

ÖĞRETMENLERİ MAZERET ETTİ: MOTİVASYONUNU KAYBETTİLER

FETÖ’cü vekil Canar Akaev, eğitim bakanının düştüğü durumu goren öğretmenlerin motivasyonlarını kaybettiğini sav ederek şunları söylemiş oldu:

“Yolsuzluk yapan, para alan bakan kim olursa cezasını almalı. Ancak bu işin müzikli bir görüntü ile servis edilmesini bırakmalıyız. Eğitim Bakanı bu biçimde bir duruma düştüğünde bile devletin bir siyaseti olması lazım. Bugün 100.000 öğretmen bakanlarının bu biçimde bir haberle servis edilmesinden dolayı motivasyonlarını kaybettiler, zira bakanlarını elleri arttan bağlanmış biçimde gördüler.”

RÜŞVETÇİYE KALKAN OLDU: KAMUOYUNA YANSITILMAMALIYDI

Sürecin uygun yürütülmediğini ve olayın kamuoyuna yansıtılmaması gerektiğini öne süren Akaev, “O bakan o parayı aldıysa dahi bunun kendisine bildirim edilerek uygun bir biçimde sürecin yürütülmesi lazım. Artık bu imaj daha sonrasında o öğretmenler nasıl gidip öğrencilerine ders anlatabilecekler, eğitim verebilecekler. Bu durumun kamuoyuna yansıtılmadan bakan ile görüşülerek istifasının alınması biçiminde hal edilmesi gerekirdi. Öğretmenlere, öğrencilere bu durumun ifşa edilmesi eğitim sürecini olumsuz etkileyecektir. Bu üzere durumlarda daha ihtiyatlı davranılması gerekirdi” diye konuştu.

DEVLETİ SUÇLADI: MİSYONA GETİRİYORSUNUZ 1-2 AY daha sonra TUTUKLUYORSUNUZ’

Rüşvet alan bakanı tutukladığı için neredeyse devleti suçlayan Akaev, bundan daha sonra kimsenin nazaranve gelmek istemeyeceğini tabir ederek, “Bakanın rüşvet aldığı bir günde öğretmenler nasıl gidip öğrencilere eğitim verebilecekler. Bu tutuklamaların sonunda varlıklı olan herkes, bakanlar tutuklanıyor. bu biçimde giderse devlet bakılırsavine gelecek kimse kalmayacak. Hazirandan kim devlet vazifesine gelmek ister? Sorun. vazifeye getiriyorsunuz, 1-2 ay daha sonra tutukluyorsunuz. Kimse devlet bakılırsavine gelmek istemeyecek. Ve bu biçimde olursa liyakatsiz beşerler, bir kaç ay daha sonra mahpusa gitmeyi göze alarak vazifeye gelebilecek” dedi.