Koç, manda ve sığır boynuzlarından tarak ve süs eşyaları üretiyor

Pinar

Global Mod
Global Mod
ŞANLIURFA (AA) – Şanlıurfa‘da mezbahadan alındıktan daha sonra toprağa gömülen ve sonrasındasında yaklaşık 2 yıl kuruması için güneşte bekletilen koç, manda ve sığır boynuzundan yapılan eserler yurt içi ve yurt haricinden ilgi görüyor.

Türkiye‘deki sayılı kemik tarak ustalarından 42 yaşındaki Mahmut Çaycı, Şanlıurfa Valiliğine bağlı ŞURKAV Vakfı bünyesindeki Rızvaniye Külliyesi’ndeki atölyesinde koç, manda ve sığır boynuzlarını rengarenk taraklara dönüştürüyor.

Yaklaşık 20 yıldır atık boynuzları çeşitli süreçlerden geçirerek yapıta dönüştüren Çaycı, Bozova Halk Eğitim Merkezi‘nde düzenlenen kurslarda sanatını genç jenerasyonlara aktarıyor.

Boynuzlardan yapılan doğal eserler ilgi görüyor

Kültür ve Devlet Sanatkarı Mahmut Çaycı, AA muhabirine, unutulmaya yüz tutmuş bu sanatı yaklaşık 20 yıldır yaptığını söylemiş oldu.

Tarağın geçmişinin hayli eskilere dayandığını anlatan Çaycı, şöyleki konuştu:

“Kendi imkanlarımla tarağın tarihini araştırmaya çalıştım. Tarağın geçmişi epeyce eskilere kadar gidiyor. Kanaatimce dünya var çok tarak da olmuş. Yaptığımız taraklar boynuzdan külliyen doğal olan ve rastgele bir plastik yahut sanayi eser katkısı yok. Keçi, koç, manda ve sığır boynuzlarından yapıyoruz. Çoklukla atık durumdaki bu boynuzları mezbahalardan, kasaplardan temin ediyorum. Topladığım boynuzları yaklaşık 2 yıl güneşte kuruttuktan daha sonra sürece başlıyorum. Boynuzlar kuruduktan daha sonra ortasında ilik zaten boşalıyor ve işlenişi daha kolaylaşıyor. Bu eserlerden bilhassa tarak, bıçak sapı ve çeşitli süs eşyaları yapıyorum. Bunlar yurt ortasında olduğu üzere yurt haricinde da ilgi görüyor. Gelen sipariş üzerine Almanya, Hollanda, Fransa, Avusturya ve İskoçya üzere ülkelere de gönderiyorum.”

“Saçta elektriklenme, kırılma yahut kepeklenme yapmıyor”

Boynuzların yapısının parmak izi üzere birbirinden farklı olduğunu vurgulayan sanatkar Mahmut Çaycı, şunları kaydetti:

“Boynuzların yapısı fazlaca farklı. Üzerindeki deseni yahut etli olması üzere özellikleri oluyor. Bir boynuzdan birden fazla vakit bir tarak çıkıyor. Kurumuş boynuzu sürece hazır hale getirdikten daha sonra presliyoruz çabucak sonrasında da ateşte yakarak daha sağlam hale getiriyoruz. Boynuzdan yapılan taraklar doğal, saça rastgele bir ziyanı yok. Saçta elektriklenme, kırılma yahut kepeklenme yapmıyor.”

Çaycı, plastik yahut sanayi tipi tarakların saçta kırılma, elektriklenme ve kepeklenme yaptığını öne sürerek, “Bunun yanında bu kemikten yahut boynuzdan eserler bizim kültürümüzü yansıtıyor. Annelerimizin, ablalarımızın çeyizinde bulunurdu. Her meskende bu eserlerle ilgili kesinlikle bir hatıra vardı. Gelip burada bunu gördüklerinde ‘benim annemde yahut ninemde de vardı’ diye söylüyorlar. Bu sanatı ömrüm olduğu sürece yaşatmaya çalışacağım. Bu bizim kültürümüz, kültürümüzün kaybbulunmasına gönlüm el vermiyor. Bunu yaşatmak için halk eğitim merkezindeki kursta genç kuşaklara öğretiyorum.” diye konuştu,

Boynuzdan tarak yapmayı öğrenen Çaycı’nın 12 yaşındaki çırağı Ömer Özkan de eğitiminin yanında sanat da öğrendiğini belirterek “Daha evvel sokakta rastladığım boynuzların bu biçimde hoş eserlere dönüştüğünü görmek beni hayrete düşürdü. Ustamdan epey şey öğreniyorum. Gelecekte düzgün bir sanatkar olup ben de ustam üzere bunu gelecek jenerasyonlara inşallah aktarırım.” tabirini kullandı.

AA / Yasin Dikme – Son Dakika Haberleri