Kuraklık niçiniyle Almanya’da güç fiyatları yükseldi, Temmuz ayında üretim düştü

bencede

New member
Kuraklık niçiniyle Almanya’da güç fiyatları yükseldi, Temmuz ayında üretim düştü Yazar – Geoffrey Smith

Investing.com – Tedarik zincirindeki problemler ile Rusya’nın güç arzındaki azalmanın zehirli karışımı, Almanya’nın sanayi motorunu Temmuz ayında kıymetli ölçüde yavaşlattı.

Sanayi üretimi aylık bazda %0,3 düşerek %0,5’lik düşüş beklentisinden biraz daha uygun gerçekleşti ve bundan evvelki yıla nazaran %1,1 azaldı.

aynı vakitte okul tatillerinin bu yıl daha geç başlaması, üretimdeki olağan yaz düşüşünün olağanda olması gerekenden daha az olduğu manasına geldiğinden sayılar olağandan daha âlâ görünüyor. Ayrıyeten inşaat üretimindeki %1,4 ve güç üretimindeki %2,8’lik artışlar da bu sayıları destekledi.

Tam aksine imalat üretimi %1 ve bilhassa güç ağır kesimlerin üretimi %1,9 düşerek gaz ve elektrik fiyatlarındaki önemli artışın ne kadar ziyan verdiğini gösterdi. Güç ağır dalların üretimi, Rusya’nın Şubat ayında Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana yaklaşık %7 azaldı.

ING’den Carsten Brzeski, müşterilerine gönderdiği bir notta “Almanya endüstrisinin belkemiği olan küçük ve orta ölçekli işletmeler için yüksek güç meblağları, saatli bir bomba üzere görünüyor.” dedi lakin bölümün çabucak hemen “uçurumdan düşmediğini” belirtti.

Brzeski, “Tüketicilerin harcanabilir gelirleri üzerinde devam eden baskıyla bir arada şirketlerin fiyatlandırma gücü azalıyor.” diye ekledi. “Hükümetin Pazar günü sunduğu üçüncü yardım paketinin, iktisadın bu kesitine yalnızca hayli hudutlu bir dayanak sağlaması dikkat alımlı.”

İstatistik ofisi Destatis, sanayinin yalnızca savaşın tesirlerinden değil, COVID-19’un niye olduğu tedarik zinciri kesintisinden ve daha yakın vakitte Ren üzere Almanya’nın en kıymetli iç su yollarında nakliyeyi kısıtlayan kuraklıktan da ziyan görmeye devam ettiğini belirtti.

İmalat üretimi, bilhassa besin ve içecek bölümünden dolayı tüketim malları üretiminin %2,4 düşmesiyle genel olarak geriledi. Sermaye malları üretimi ise %0,8 düştü.