Lise öğrencisi başarısıyla üniversite öğrencilerini geride bıraktı

Ryan

Global Mod
Global Mod
Lise öğrencisi başarısıyla üniversite öğrencilerini geride bıraktı
Hisar Okulları Yazma Marifetleri Merkezi, Avrupa Yazı Merkezi Derneği (EWCA) ve Ortadoğu/ Kuzey Afrika Yazı Merkezi Derneği (MENAWCA) üyesi olarak bölgedeki üniversiteler yanında yer alan birkaç okuldan biri. Okulun Yazma Hünerleri Merkezi gelişme alanları yaratmak üzere bu kuruluşlarla birlikte çalışmakta. Merkezde yazı marifetlerinin yanı sıra, öğrencilerin akran eğitimi konusunda da birbirlerine yol göstererek tecrübe kazanmaları hedefleniyor. Yazma Maharetleri Merkezi’nde akran eğitmen olarak ikinci yılını tamamlayan Yasmin E. tüm üniversite öğrencilerini geride bırakarak, tek lise öğrencisi olarak bu yıl MENAWCA’nın Üstün Eğitmen mükafatını kazandı. Ödül Türkiye’den bir lise öğrencisine birinci sefer verildi.

Ödül örnek biçimde hizmet veren ve müelliflik niteliklerine sahip eğitmenlere veriliyor

MENAWCA Yazı Merkezi Üstün Eğitmen Mükafatı; “üniversitelerde, lisansüstü programlarda ve öteki okullarda öğrencilere örnek biçimde hizmet veren, hem de müelliflik niteliklerine sahip” eğitmenlere verilmekte. Ödül kriterleri doğrultusunda; yenilikçi ders verme teknikleri, ders kalitesi, çevrimiçi derslerdeki performans, Yazma Hünerleri Merkezi ideolojisinin yanlışsız uygulanması ve dersin ötesinde Yazma Marifetleri Merkezine katkılar değerlendirilmekte.

Uzaktan eğitim devrinde akranlarımla empati kurmam ders kalitemi etkiledi

Yasmin E. bu mükafata; öğretmen tekniği, Yazma Hünerleri Merkezi ideolojisine olan hakimiyeti, merkezin ideolojisini çevrimiçi çalışmaya uyarlaması, öz farkındalığı ve üstün uğraşları ile aday gösterildi. Yasmin mükafatla ilgili hislerini paylaştı: “Yüz yüze olduğumuzda, derslerimin hiç birinde neredeyse hiç sorun yaşamadım. Tek uğraşım yazma merkezinin gerçek ideolojisini açıklamaya çalışmaktı. İnternete girdikten daha sonra işlerin bu biçimde devam edeceğini düşündüm lakin her insanın motivasyonu düştü. Okul ve ödevler devam ederken yazarlarımla ilgili meseleler fark etmeye başladım. Kimileri sorumluluklarının farkında bile değildi. Kameralarını kapatıyorlardı ve mikrofonlarından tuhaf art plan sesleri duyabiliyordum. Fizikî olarak orada olsalar da zihinsel olarak benimle değildiler. İşin en makus yanı, yüz yüze olmadığımız için onlar üzerinde hiç bir denetimim yoktu. Lakin bir süre daha sonra, onlarla tıpkı durumda olduğumu onlara göstermem gerektiğini fark ettim. Bu niçinle, her oturuma sıcak bir karşılamayla başladım. Onlara onların öğretmeni olmadığımı ve bu yüzden benimle rahat olabileceklerini hissettirdim. Çok işe yaradı! Bu tecrübe bana öğretmenlikte sabır, müsamaha ve sohbetin büyük bir yer tuttuğunu gösterdi.

Bu ödül Türkiye’den bir lise öğrencisine birinci kere verildi

Hisar Okulları Yazma Hünerleri Merkezi Koordinatörü Jeffrey Gibbs: “Hisar Okulları olarak, Türkiye’deki birinci ve orta dereceli bir okulda akran eğitmenler tarafınca yönetilen birinci Yazma Maharetleri Merkezi’ne konut sahipliği yapmaktan gurur duyuyoruz. Merkez, öğrencilere kapısını 2019-2020 eğitim öğretim yılında açtı. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en düzgün lise ve üniversitelerin birçoklarında bulunan yazma hünerleri merkezleri, Avrupa’daki yüksek tahsil kurumlarında da giderek yaygınlaşmakta. Bu merkezlerin ideolojisi, okulumuzun her öğrencinin tam potansiyeline ulaşmasına yardımcı olma maksadıyla birebir örtüşmektedir. Akran eğitimi bu programın ayrılmaz bir kesimi ve ödül bu alandaki başarısı niçiniyle Türkiye’den bir lise öğrencisine birinci defa verildi.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR