Malezya Başbakanı İbrahim Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesini vatandaşlarına dinletti

odakulebuda

New member
Malezya Başbakanı İbrahim Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesini vatandaşlarına dinletti Malezya Başbakanı Enver İbrahim, başbakan olarak atanmasını tebrik etmek için arayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı telefon konuşmasını vatandaşlarına dinletti.

Malezya’da 19 Kasım’da düzenlenen 15. genel seçimde, Enver İbrahim liderliğindeki Umut İttifakı seçimi önde bitirmişti.

Parlamentodaki 82 sandalyeye sahip olarak yarışı önde tamamlayan Enver İbrahim, halka hitap ettiği sırada kendisini tebrik etmek için arayan Cumhurbaşkanı Erdoğan ile konuşmasını vatandaşlarına dinletti.

Liderliğindeki koalisyonun seçimlerdeki zaferi ve başbakan olarak atanması vesilesiyle Enver İbrahim’i kutlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söylemiş oldu:

“Kabine listenizi oluşturma gayretlerinizin muvaffakiyetle sonuçlanarak, hükümetinizin bir an evvel nazaranve başlamasını temenni ediyorum. İslam coğrafyasının iki kanadında yer alan ülkelerimiz içindeki müstesna bağlantıları, selefinizin temmuz ayındaki Türkiye ziyaretinde ‘Kapsamlı Stratejik Ortaklık’ düzeyine yükselttik. Kral Sultan Abdullah’ın ağustos ayında ülkemizi ziyaretinde ise harika bağlantılarımızı taçlandırdık. Yakın iş birliğimizin hükümetiniz devrinde karşılıklı inanç ve halklarımızın menfaatleri temelinde daha da güçleneceğinden eminim.

Savunma sanayi, lokal paralarla ticaret, finans, eğitim, terörle gayret alanlarında büyük bir işbirliği potansiyeline sahibiz. Dost ve kardeş Malezya’yı, Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği coğrafyasında değerli bir ortak olarak görüyorum. Bu bağlamda işbirliğimizi ve dayanışmamızı memleketler arası platformlarda da sürdürmemiz ortak menfaatimizedir.”

“Engin deneyimlerinizden yararlanmayı dört gözle bekliyorum”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür eden Enver İbrahim, “İlham vericisiniz ve güç vakit içinderda yeterli bir kardeşimiz olarak yanımızda oldunuz. Malezya ile Türkiye içindeki ikili ekonomik, ticari ve kültürel münasebetlerimizi geliştirmeyi dört gözle bekliyorum.” dedi.

Malezya Hükümdarı Sultan Abdullah Ri’ayatuddin Al-Mustafa Billah Şah’ın Türkiye ziyaretinde Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın misafirperverliğinden duyduğu memnuniyeti kendisine ilettiğini aktaran İbrahim, “Ayrıca Kral Abdullah, ikili alakalar, ticari alakalar, askeri işbirliği, eğitim ve kültür alanındaki bağlantıların geliştirilmesi gerektiğini de söylemiş oldu. Ben de şahsi olarak engin deneyimlerinizden, bilhassa de hem memleketler arası birebir vakitte içeride tehdit olmayı sürdüren terörle çaba konusunda yararlanmayı dört gözle bekliyorum.” diye konuştu.

Hastanede yattığı 2018’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisine verdiği takviyesi hatırlatan İbrahim, “Sayın Cumhurbaşkanı, daha da fazla ileriye gidelim, mutabakatlar ve mutabakatlar imzaladık. Bence bu iş birliklerini daha da geliştirme ve ülkelerimizin bu takviye ve taahhütlerden daha da fazla yaralanmasının vakti.” dedi.

İbrahim, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a kendisini tebrik etmesinden duyduğu memnunluğu lisana getirdi.

Görüşmenin sonunda İbrahim, hitap ettiği topluluğa Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesi hakkında bilgi vererek, takviyeleri için teşekkür ettiğini söylemiş oldu.