Manavgat yangınlarında insanların imdadına yetişen sağlıkçı çift yaşadıklarını unutamıyor

Pinar

Global Mod
Global Mod
MANAVGAT, ANTALYA (AA) – Antalya‘da 112 Acil Sıhhat İstasyonunda tanışıp hayatlarını birleştiren ve Manavgat yangınlarında birlikte çalışarak insanlara yardım eli uzatan çift, o günleri unutamıyor.

Manavgat 4-5 Nolu Acil Sıhhat Hizmetleri İstasyonunda nazaranv yapan paramedik Halime (26) ve acil tıp teknisyeni (ATT) Erkan Erdemir çifti, ihbar anonsu aldıktan daha sonra saniyeler ortasında istasyondan çıkarak insanların yardımına koşuyor.

Grup olarak biroldukça hasta ve yaralının hayatını kurtaran çift, 2020 yılında “İyi günde, makûs günde” diye birbirlerine kelam vererek dünyaevine girdi.

Manavgat yangınlarında olduğu üzere biroldukca felakette grup arkadaşlığı yapan Erdemir çifti, her ihbara “Ailemizden biridir” hassasiyetiyle yaklaşıp el ele vererek hayat kurtarmaya devam ediyor.

Halime Erdemir, AA muhabirine, güç, buna karşılık manevi bedeli yüksek bir mesleğe sahip olduklarını söylemiş oldu.

“Yangın boyunca eşimle daima sahadaydık”

Manavgat yangınında da eşiyle birlikte insanların yardımına koştuklarını lisana getiren Halime Erdemir, kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

“Manavgat yangınlarının birinci günü eşim nöbetten çıkmıştı. Yangının en çok ziyan verdiği Kalemler Mahallesi’nde birlikte misyon yapmaya başladık. Yangının o kadar büyüdüğünü görmek hayli üzücüydü. O isin, dumanın ortasında çalışmak hem bizim tıpkı vakitte itfaiyeciler için hayli güç oldu. Biz yangından rahatsızlanan itfaiyecilere, vatandaşlara oksijen veriyorduk. Birfazlaca itfaiyeci hastaneye gitmek istemedi ve biz müdahalelerini yaptık. Yangın boyunca eşimle daima alandaydık.

Beşerler konutunu bırakmak istemiyordu fakat biz de onların hayatlarını kurtarmak zorundaydık. İs, duman bizim için kıymetli değildi, kâfi ki insanlara yararımız dokunsun istedik. nazaranvlerde yan yana olduğumuz için gözümüz artta kalmıyor, bu da işimizi daha rahat yapmamıza sebep oluyor. Biz de alevlerin içine girdik, yangına müdahale edenlerin yanındaydık. Önümüz, sağımız, solumuz yanıyordu ve biz bir daha de geri dönmedik. Zira ileride feryat figan bizden yardım isteyen beşerler, itfaiyeciler vardı. Bugün de olsa çıkar gideriz.”

Halime Erdemir, meslekte biroldukca inanılmaz olaya da şahit olduklarını kaydederek, Akseki’de aldıkları gebenin ambulansta doğum yaptığını ve bebeği kucaklarına alıp sesini duydukları an fazlaca keyifli olduklarını anlattı.

Güzel günde berbat günde eşiyle hayat kurtarmak için koşuyor

Erkan Erdemir ise 10 yıldır ambulansta çalıştığını ve eşiyle bu biçimde bir işte çalışmanın gurur verici olduğunu belirtti.

İşlerinde maneviyat ve gönüllülüğün ön planda olduğunu vurgulayan Erdemir, şunları anlattı:

“Bize bir vazife verildiğinde ‘Başımıza bir şey gelir mi?’ diye hiç düşünmüyoruz. Bütün olumsuz alanlarda olmayı kendimiz istiyoruz, zira bizden yardım bekleyen beşerler var. Manavgat’ta yangın başladığında bize bir telefon geldi, birbirimizin gözlerine bakarak ‘Tamam’ dedik ve 15 dakika ortasında yangın bölgesindeydik. İnsanları kurtarmak ve yardım eli uzatmak için koştuk. Eşimin yanımda olması motive edici bir şey. Nikahta olduğu üzere güzel günde berbat günde birbirimize verdiğimiz kelamı yerine getirdiğimizi düşünüyorum.”

AA / Gülsem Adam – Son Dakika Haberleri