Memleketler arası Aşık Yaşar Reyhani Sempozyumu

Pinar

Global Mod
Global Mod
YILDIRIM, BURSA (İHA) – Milletlerarası Aşık Yaşar Reyhani Sempozyumu

BURSA (İHA) Yıldırım Belediyesi, Aşık Yaşar Reyhani’yi vefatının 15’inci yıl dönümünde sempozyum ile andı.

Ünlü Halk Ozanı Aşık Yaşar Reyhani, vefatının 15’inci yıl dönümünde Barış Manço Kültür Merkezi’nde düzenlenen sempozyum ile anıldı. Sempozyum açılış programına, Yıldırım Belediye Lideri Oktay Yılmaz‘ın yanı sıra Büyükşehir Belediyesi Lider Vekili Fethi Yıldız, AK Parti 22. Devir Bursa Milletvekili Faruk Anbarcıoğlu, Tarım Vilayet Müdürü Hamit Aygül, meclis üyeleri, Reyhani ailesi mensupları ve hayli sayıda vatandaş katıldı.

Program, Yıldırım Belediyesi tarafınca hazırlanan ’40 Yıllık Miras Bir Kırık Saz’ isimli Aşık Yaşar Reyhani biyografi belgeseli ile başladı. Akabinde, Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Profesörü Fikret Türkmen, ‘Tanıdığım Reyhani’ husus başlığı ile birinci oturumu açtı. Sunuculuğunu Baki Çetin’in yapmış olduğu ‘Aşık Yaşar Reyhani Anma Konseri’nde, Aşık Temel Turabi, Ozan Reyhani, Aşık Rahim Sağlam, Aşık İhsan Yavuzer ve Yanık Ayhan halk ozanını türküleriyle andı. 5 oturumdan oluşan sempozyumda, ‘Aşık Reyhani ve Aşıklık Geleneği’, ‘Aşık Reyhani ve Toplumsal Hayat’, ‘Aşık Reyhani ‘de Lisan ve Edebiyat’, ‘Aşık Reyhani ‘de Dini- Tasavvufi ve Ahlaki Temalar’ ve ‘Aşık Reyhani ‘de Müzik’ mevzularında, alanında uzman 31 akademisyen bildirileri ile Aşık Yaşar Reyhani’nin çeşitli istikametlerini ele aldı.

Reyhani’yi anmak ve mirasını gelecek nesillere taşımak gayesiyle ‘Aşık Yaşar Reyhani Sempozyumu’nu hayata geçirdiklerinin altını çizen Yıldırım Belediye Lideri Oktay Yılmaz, “Yıldırım kadim bir kent. Buyruk Sultan’ın, Çelebi Mehmet’in, Yıldırım Beyazıt’ın ve Aşık Yaşar Reyhani’nin kenti. Yıldırım Belediyesi olarak, kadim medeniyetimizin tüm kandillerine hizmet etmek, onları geçmişten geleceğe taşımak boynumuzun borcu. Aşık Yaşar Reyhani’nin türbedarlığını yapmak bizim için bir erdemdir. Reyhani üzere bir ismi, kentlere sığdırmaya çalışmak haksızlık olacaktır. O ömrü, sanatı ve yapıtlarıyla milletimize mal olmuş bir isim. Aşık Reyhani’nin kabrine, anılarına konut sahipliği yapmanın bize yüklediği farklı bir sorumluluk olduğunu düşünüyoruz. Bu niçinle Reyhani’nin ömrünü, yapıtlarını, kanılarını çeşitli taraflarıyla ele almak ve gelecek nesillere aktarmak için ‘Uluslararası Aşık Reyhani Sempozyumu’ düzenledik. Sempozyuma katkı sağlayan herkese epeyce teşekkür ediyorum” dedi.

Kabri başında anıldı

Vefatının 15’inci yılında sempozyuma iştirak eden hocalarla birlikte halk ozanını kabri başında andıklarını aktaran Yılmaz, “Aşık Reyhani, 1932 yılında Erzurum’da başlayan dünya seyahatini, 15 yıl evvel Bursa’da rahmeti rahmana kavuşarak tamamlamıştı. Bizler de her yıl olduğu üzere bu yılda Reyhani’yi kabri başında dualarla ve rahmetle yad ettik. Yıldırım Belediyesi olarak Reyhani’yi ve aşıklık külçeşidini yaşatacağız” kelamlarını kullandı.

Sempozyum koordinatörü Öğretim Üyesi Osman Nuri Karadayı, “Yıldırım Belediye Lideri Oktay Yılmaz ve belediye çalışanı benim nazarımda Aşık Yaşar Reyhani’nin türbedarlığını üstlenmiş durumda. Bu görevin bir gereği olarak Yıldırım Belediyesi, Aşık Reyhani’yi bu sempozyum vasıtası ile ilmi meclislerde anlatmak, gelecek kuşaklara aktarmak istemiştir. Yıldırım Belediyesi’nin bu tavrı takdire şayandır ve son derece değerlidir. Bu manada Yıldırım Belediye Liderimiz Oktay Yılmaz’a, katkı sağlayan hocalarımıza teşekkür ediyorum. Sempozyumun aşıklık geleneğine katkı sağlamasını ve yeni çalışmalara kaynak olmasını niyaz ediyorum” dedi. Reyhani ismine ve Reyhani sevenler ismine teşekkür eden Aşık Yaşar Reyhani’nin oğlu Ozan Reyhani, “Aşıklığa, kültürümüze, ananemize, töremize paha veren Oktay Liderimizin kıymetli çalışmaları var. Ben çalışmalarından dolayı Yıldırım Belediye Liderimiz Oktay Yılmaz’a teşekkür ediyorum. Sizlerden ricam Reyhani’ye ve aşıklık kültürüne sahip çıkmanız” tabirlerini kullandı.

Program, Yıldırım Belediye Lideri Oktay Yılmaz’ın sempozyuma katkı sunan hocalara sertifika takdimiyle bitmiş oldu.

İhlas Haber Ajansı / Mehmet Şensöz – Son Dakika Haberleri