Pakistan’da Muson felaketi: Sel suları 2,5 ayda binden çok can aldı

odakulebuda

New member
Pakistan’da Muson felaketi: Sel suları 2,5 ayda binden çok can aldı Güney Asya ülkesi Pakistan, 14 Haziran’dan beri muson yağmurlarının tesiri altında. Ulusal basındaki haberlere göre, şiddetli yağışlar niçiniyle hayatını yitirenlerin sayısı bini aştı, bir daha binlerce kişi yaralandı. Çok sayıda vatandaşın da kaybolduğu bildirildi.İklim Değişikliği Bakanı Şeri Rahman, ülkenin güneyinin neredeyse büsbütün su altında kaldığını ve insanların yüksek noktalara çıktığını söylemiş oldu.

Selleri ‘son on yılın en makus insani felaketi’ olarak niteleyen Rahman, milletlerarası yardım davetinde bulundu. Kimi kentlerde yağışların neredeyse 3 aydır aralıksız devam ettiği kaydedildi. Belucistan eyaletinde 6 barajda büyük çatlaklar oluşması kararı epey sayıda bölgede su taşkınları yaşandı. Şiddetli yağış sebebiyle Pakistan-Afganistan hududundaki Çaman hududunun süreksiz olarak kapatıldığı bildirildi. Güney Asya’da haziran-eylül aylarında tesirli muson yağmurları, her yıl büyük çaplı doğal afet ve kazalara yol açıyor.

40 MİLYONU VURDU

Yetkililer, sellerin 40 milyon kişiyi etkilediğini ve bunların birçoklarının yerinden olduğunu belirtti. Ülke genelinde 682 bin konut hasar gördü. Kurulan çadır kamplarda barınan kişi sayısı 500 bini aştı. Su baskınları ayrıyeten 145 köprünün yıkılmasına ve 3 bin kilometreden çok kara yolunun ziyan görmesine sebep oldu. Yağışlar niçiniyle 803 bin çiftlik hayvanının telef olduğu bildirildi. Ülkenin Ulusal Afet İdare Otoritesi yetkililerine göre, şiddetli yağıştan en çok etkilenen eyaletlerden Sindh bir milyon, yanındaki Belucistan eyaleti de 100 bin çadır talep etti. Pakistan ordusunun arama kurtarma ve yardım dağıtımı faaliyetlerine katıldığı açıklandı.

KÂBİL IRMAĞI TAŞTI

Hayber-Pahtunhva eyaletinin Novşera ve Çarsadda kentlerinde sokaklar sular altında kaldı. Novşera kentinden geçen Kâbil Nehri’nin su düzeyi yükseldi ve etrafındaki yerleşim yerleri suya gömüldü. Onlarca konut, okul, restoran ve oteli su basarken, bölge halkının hanelerinden eşyalarını kurtarmaya çalıştığı görüldü. Novşera’ya yakın Çarsadda kentinin büyük kısmı de afetten etkilendi. Çarsadda’da ikamet eden Yusuf Ahmed, 300’den çok köyün su altında kaldığını tabir ederek, kimi köylerde su düzeyinin bir metreyi aştığını, çiftlikleri su bastığını ve hayvanların telef olduğunu söylemiş oldu.

ULUSAL ACİL DURUM

Ülkede muson yağmurları niçiniyle ulusal acil durum ilan edildi. Bakanlar Heyeti üyeleri ve generaller, bir aylık maaşlarını mağdurlar için oluşturulan yardım fonuna bağışladı. Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif de selden etkilenen bölgelerde yardım ve rehabilitasyon çalışmalarında iş birliği maksadıyla yabancı ülkelerin büyükelçileriyle görüştü. Sellerle çaba eden Pakistan’a Dünya Bankası’nın 350 milyon dolar, Dünya Besin Programı’nın 110 milyon dolar, Asya Kalkınma Bankası’nın 20 milyon dolar ve İngiltere’nin 40 milyon dolar yardım göndereceği duyuruldu.

Erdoğan’dan Şerif’e telefon

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Erdoğan, toplantıda, Pakistan’da şiddetli muson yağmurlarının niye olduğu sel afeti ötürüsıyla geçmiş olsun dileklerini iletti. hayatını kaybeden Pakistanlılara Allah’tan rahmet, yaralılara şifa temennisinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, her vakit olduğu üzere kardeş Pakistan halkına bu güç vaktinde da her türlü takviyesi vermeye hazır olduklarını söz etti. Dışişleri Bakanlığı da insani yardım taşıyan bir uçağın bölgeye gitmek üzere hazırlandığını duyurdu.