Pandemiden sıkıldılar, yemek kursuna koştular

Pinar

Global Mod
Global Mod
Pandemiden sıkıldılar, yemek kursuna koştular

Cihan padişahı Yasal Sultan Süleyman‘ın doğduğu kentte Süleymaniye çorbasını öğreniyorlar

TRABZON – Trabzon’da Ortahisar Halk Eğitim Merkezi bünyesinde açılan yemek kurslarına pandemi periyodunda ağır ilgi olurken, kursiyerler Trabzon’da 1495 yılında doğan Cihan Padişahı Yasal Sultan Süleyman’ın fazlaca sevdiği Süleymaniye Çorbası’nı yapmayı öğreniyorlar.

Pandemi periyodunda konutta epey sıkıldıklarını belirten kursiyerler öğrendikleri püf noktalarıyla epey daha lezzetli yemekler pişirdiklerini belirtirken, bu sayede daha epeyce iltifat almaya başladıklarını söylemiş olduler.

Sultan Süleyman’ın en epey sevdiği çorba

Fazla bilinmiyor

Süleymaniye çorbasının bilhassa bölgemizde fazla bilinmediğini kaydeden Altun, “Süleymaniye çorbası fazla bilinen bir çorba değil. bu biçimdelikle Süleymaniye çorbasını da tanıtmış oluyoruz. Çok lezzetli bir çorba. Aslında Osmanlı mutfağı bizim kültürümüz. aslına bakarsanız Osmanlı mutfağı fazlaca geniş saymakla bitmez. Bizde bunlardan kimilerini kursiyerlerimize gösteriyoruz. Biz burada kursiyerlerimize temel mutfak külçeşidini öğretiyoruz. Buradan ayrılan kursiyerimiz bir işletmede restoranda çalışmanın yanı sıra konutlarında yapabilecekleri yemekleri de öğrenmiş oluyorlar” diye konuştu.

Pandemi daha sonrası kurslara ilgi arttı

Pandemi daha sonrasında kurslara ilginin iki kat arttığını kaydeden Altun, “Pandemi öncesinde de kurslarımıza ilgi vardı lakin pandemi daha sonrası ilgi daha da arttı, ikiye katlandı diyebiliriz” halinde konuştu.

Pandeminin kendilerini fazlaca sıktığını bu niçinle yemek kursuna yazıldığını belirten kursiyerlerden Cemile Karal, “Mutfak alanını daima sevmişimdir. Burada hocamızla daha epeyce sevdik. Burada öğrendiklerimle aile bütçeme de katkıda bulunmak istiyorum. Pandemi meskende bizi epeyce sıktı. O niçinle bir şeyler yapmak üretmek isteğim arttı. Meskende hayli bunaldık. İnşallah daha hoş yerlere gelmeyi düşünüyoruz” derken, konut bayanı Semra Yadigaroğlu ise “Ev kadınıyım. Burada öğrendiğim püf noktalarıyla konutta yaptığım yemeklerin püf noktaları hayli farklı. 20 yıllık evliyim. Burada öğrendiklerimizden daha sonra artık evdekilerden farklı iltifatlar almaya başladım. Pandemi öncesinde meşguliyetler daha farklıydı. Pandemi bizi konuta kapatınca zevkimize hitap eden, bizi dinlendirecek toplumsal aktivite ne var diye düşündüğümüzde burası aklımıza geldi. Burada öğrendiklerimle aile bütçesine de katkıda bulunabilirim. Karşımıza fırsat çıkarsa kıymetlendirebiliriz. Birinci defa bu kursa katılıyorum ve geç kaldığımı düşünüyorum” sözlerini kullandı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Bekir Koca