Rohana ve Chee’nin ödüllük kıssası

odakulebuda

New member
Rohana ve Chee’nin ödüllük kıssası Malezya Hükümdarı Sultan Abdullah Şah, başşehir Kuala Lumpur’daki Dünya Ticaret Merkezi’nde Hz. Muhammed’in doğum günü münasebetiyle düzenlenen Ulusal Mevlid-i Rasul kutlamasında mükafatları takdim etti. Malezya’nın “Gerçek Anne-Aile Simgesi” mükafatına layık görülen 83 yaşındaki Chee Hoi Lan, 20 yaşındaki Rohana Abdullah’ı iki aylıkken evlat edinip farklı dinlere mensup olmalarına karşın tek başına büyüttüğü için halkın ve hükümetin övgüsünü kazandı. Tekerlekli sandalyeye bağlı Chee, Malezya Kralı’nın elinden mükafatını aldıktan daha sonra fazlaca memnun olduğunu belirtti.

TEK BAŞINA YETİŞTİRDİ

Rohana, Chee’nin anaokulunda çalışan ve ülkesine geri dönmek zorunda kalan Endonezyalı bir hanımın kızı. Emekli öğretmen Chee, Rohana’yı yetiştirirken ırk ve din meselesinin ortaya çıkacağını fark etti ve Rohana’nın Müslüman olarak yetiştirilmesi ve bu manada eksik eğitim almaması için büyük çaba gösterdi. Chee, kızı Rohana’yı tüm masraflarını tek başına karşılayarak dini eğitim alabileceği âlâ bir okula kaydettirdi ve okulda gereksinim duyduğu tüm temel dini eğitimi ve rehberliği almasını sağladı.

TEK DİLEĞİ MÜRÜVVETİNİ GÖRMEK

Rohana, 2016’dan bu yana vatandaşlık müracaatının kabulü için gayret etti ve bu da eğitimini olumsuz tarafta etkiledi. Rohana’nın vatandaşlık sorunu, evraklarına yardımcı olmak için onunla irtibata geçen Başbakan İsmail Sabri Yakup’un dikkatini çekti. Başbakan’ın talimatıyla İçişleri Bakanı Hamzah Zainudin’un olaya müdahil olmasıyla Rohana, nisanda Malezya vatandaşlığına kabul edildi ve şu anda Melaka Teknik Üniversitesi’nde (UTeM) bilgisayar bilimi tahsilini sürdürüyor. Emekli öğretmen Chee ise artık tek dileğinin ölmedilk evvel kızının mürüvvetini görmek olduğunu belirtiyor.