Rusya’nın zafer kutlamasına damga vuran anlar: Şoygu’nun ve askerlerinin yüz sözü dikkat çekti

odakulebuda

New member
Rusya’nın zafer kutlamasına damga vuran anlar: Şoygu’nun ve askerlerinin yüz sözü dikkat çekti Rusya’nın başşehri Moskova’daki Kızıl Meydan’da 9 Mayıs Zafer Günü kutlamaları çerçevesinde askeri geçit merasimi düzenlendi. Tüm dünya, Rusya Devlet Lideri Putin’in merasimde yapacağı konuşmayı merak ederken Rus önder, Ukrayna’daki savaşa yönelik Batı’ya bildiri gönderdi.

Putin, alınan savaş sonucunın kaçınılmaz olduğunu söylemiş olduği açıklamasında şu tabirleri kullandı:

“Donbas’ta topraklarımızı ele geçirmek istediklerini biliyorduk. Ukrayna’nın nükleer silah planları vardı, NATO etrafımızda yayılıyordu. Bu ülkemiz için bir tehdit haline gelmişti. Bölgede askeri altyapıyı her geçen gün artırdılar. Hudutlarımıza her gün daha fazlaca yaklaştılar. Tehlike her gün artıyordu. Verilecek tek yanlışsız karar buydu. Hükümran bir devletin alabileceği tek hakikat sonucu aldık.”

Dünyanın yakından takip ettiği merasimlerde dikkat çeken anlar yaşandı. Olumsuz hava şartları sebebiyle askeri geçit merasiminin hava kuvvetleri kısmının iptal edilmesi soru işaretlerine niye oldu. Fakat merasimler esnasında uçuşları engelleyebilecek bir hava muhalefetinin bulunmadığı görüldü.

“ŞOYGU’NUN YÜZ TABİRİ ÇOK KÖTÜ”

Öte yandan merasimlerde Rus askerinin ve Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun yüz tabirleri dikkatlerden kaçmadı. Hususa dikkat çeken Rusya Uzmanı-Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Profesör Tabip Mesut Hakkı Caşın, CNN Türk’te katıldığı yayında Rusya için hem acıklı hem trajedik bir gün olduğunu söylemiş oldu. Çaşın, “Askerler yürüyor lakin ben General Sergey Şoygu’yu yakından izledim. Yüz tabiri fazlaca berbat. Askerin moral motivasyonu son derece düşük” sözlerini kullandı.