Şanlıurfalı bayan teşebbüsçü hayalini kurduğu serayla istihdam oluşturdu

Pinar

Global Mod
Global Mod
ŞANLIURFA (AA) – Şanlıurfa‘da genç bayan teşebbüsçü Ayşe Samar, hayalini kurduğu serayı Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumundan ( Tkdk ) aldığı takviyeyle gerçekleştirerek bölgedeki öbür bayanlara istihdam sağladı.

Suriye sonundaki Akçakale ilçesinin kırsal Akdiken Mahallesi’nde yaşayan 20 yaşındaki Samar, aile bütçesine katkı sağlamak gayesiyle bir sera kurmak için araştırma yaptı.

Bu hayalini etrafıyla de paylaşan Samar, tavsiye üzerine TKDK’nin hibe takviyesine başvurdu.

TKDK bakılırsavlilerinin sayesinde ailesine ilişkin arazi üzerine yapmak için sera projesi hazırlayan Samar, projenin kısa müddette onaylanmasıyla hayalindeki serayı 6 dönüm arazi üzerine kurdu.

Serada birinci dönem biber ekimini gerçekleştiren Samar, istihdam ettiği 15 emekçiyle serasında hasat yapmanın memnunluğunu yaşıyor.

“İşçilerim de hayallerini gerçekleştirecekler”

Teşebbüsçü Ayşe Samar, AA muhabirine, kurdukları seranın bölgenin en büyüklerinden olduğunu söylemiş oldu.

Serada birinci sefer hasat ettikleri eserlerden yüksek randıman aldıklarını belirten Samar, “En büyük hayalimdi bu serayı kurmak, bunun için de TKDK’ye müracaatta bulundum. Müracaat onaylanınca serayı kurduk. Bu serayla hayalimi gerçekleştirdim, başka yandan da bölgedeki bayanlara iş imkanı sağlamış olduk. Şu an çalışanlarımla bir arada hayli memnunuz, inşallah daima bu biçimde üretim yapmaya devam ederiz.” dedi.

Gününün büyük bir kısmını serada geçirdiğini anlatan??????? Samar, “Seramız 6 dönümden oluşuyor, ortalama haftada 1,5 ton eser hasat ediyoruz, 15 personelle çalışıyoruz. Ben hayalimi gerçekleştirdim, inşallah onlar da hayallerini gerçekleştirecekler bizimle birlikte, burada çalışacaklar ve gelir elde edecekler.” diye konuştu.

Samar, bu dönem 50 tonun üzerinde biber hasadı yapacaklarını kelamlarına ekledi.

“Gençlerimizin üretime katılması için çalışıyoruz”

TKDK Vilayet Koordinatörü Sadık Yetim de kurum olarak bayan ve genç yatırımcılara daha fazla kıymet verdiklerini belirtti.

Teşebbüsçü Samar’ın da kurumlarına müracaatından memnunluk duyduklarını ve birlikte çalışarak hibe takviyesi sağladıklarını anlatan Yetim, şöyleki devam etti:

“Tarım ve Orman Bakanlığımızın öncülüğünde TKDK olarak gençlerimizin üretime katılmasını sağlamak için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Bu girişimcimiz de biz davete çıktığımızda kurumumuzun internet sitesinde davet bilgilerinı inceledikten daha sonra bizimle irtibata geçti. Biz de alanında uzman arkadaşlarımızla kendisine yardımcı olduk ve bu sera projesinin meydana gelmesini sağladık. Kısa müddette mukaveleyi de imzalayarak burada şu anda yetişen biberlerin üretilmesi gerçekleşti. Seracılık biliyorsunuz tarımın ağır yapıldığı bir alan, bu çalışmamız ünite alanda hayli daha fazla eser almak için hazırlanan bir projemizdir. Olağanda dönüme 4-5 ton eser alınırken bu üreticimiz serasında 20-25 ton almayı hedefliyor. ötürüsıyla ziraî mamüllerin çeşitlenmesini sağlayarak ülke iktisadına kıymetli bir katkıda bulunmuş olacak. Olağanda bu bölgede pamuk ve mısır hasadı yapılırken girişimcimiz, çiftçimiz farklı olarak sera yaptı ve bölge için hem bir genç bayan olarak hem burada büyük bir sera kurarak bir unsur imza attı. Biz de kendisine her türlü dayanağı sağlamaya devam edeceğiz.”

Bayan girişimcinin babası Ali Samar da kızının sera hayalini gerçekleştirmesi için hem proje kademesinde birebir vakitte üretim sürecinde dayanak verdiğini belirterek, sağlanan hibe takviyesinden dolayı tüm devlet kurumlarına teşekkür etti.