Shakespeare’in tıpkı isimli kitabından uyarlanan “Hamlet” dizisinin basın gösterimi gerçekleştirildi

Pinar

Global Mod
Global Mod
Direktör Kaan Müjdeci’nin Shakespeare’in kitabından gerçek bir kıssayla harmanlayarak uyarladığı ve yönettiği birinci dizisi “Hamlet“in basın gösterimi yapıldı.

Kanyon Cinemaximum’da gerçekleştirilen özel gösterime Müjdeci’nin yanı sıra ortalarında Erdal Beşikçioğlu, Seçkin İşcan, Şebnem Bozoklu, Hatice Aslan, Ahmet Rıfat Şungar ve Murat Kılıç’ın da bulunduğu dizi oyuncuları da katıldı.

Dijital platform Gain’de 19 Ekim’den itibaren yayınlanacak 7 kısımlık dizi “Hamlet”, 16. yüzyıldaki krallığın yıkılışına ve güç istikrarlarının değişimine, Büyükada’daki “fayton krallığı” üzerinden bakıyor.

“Hamlet’i 4-5 farklı çeviriden okudum ve her seferinde farklı yerler gözüme çarptı”

Direktör Kaan Müjdeci, gösterimin akabinde yaptığı konuşmada, bilinen bir metni dizi olarak uyarlamaktan, sonunun bilinmesinden hiç telaş etmediğini belirterek, fazlaca başarılı bir oyuncu topluluğuyla çalıştığını söylemiş oldu.

Müjdeci, Hamlet’in epey kademeli bir kıssa olduğuna dikkati çekerek, “İnsan tabiatının karanlık istikametinden aydınlık tarafına hakikat bir geçişi anlatmaya çalışıyor. Gerçeği ve var olmayı sorguluyor. Ben Hamlet’i 4-5 farklı çeviriden okudum ve her seferinde farklı yerler gözüme çarptı.” dedi.

Sinema sineması tadında bir dizi çektiklerini söz eden Müjdeci, dizinin hayvanların ağır kullanıldığını bir üretim olduğunu lisana getirdi.

“Hamlet’in epey düzgün uyarlamalarından biriyle karşı karşıyayız”

Erdal Beşikoğlu da fazlaca hoş bir uyarlamanın izleyiciyle buluşacağına vurgu yaparak, şunları kaydetti:

“Kaan gelip projede yıkılmış krallık kıssasını adadaki faytoncular üzerine kuracağım dediği vakit senaryoyu falan okumadan kabul ettim. Hamlet’i bir daha yorumlamak ve tarihe Hamlet’in ortasında var olacak oyuncular kümesine girmek benim için epeyce gurur verici bir öyküydü. ya makûs olacaktı ya da hayli düzgün olacaktı. Sanırım Hamlet’in fazlaca uygun uyarlamalarından biriyle karşı karşıyayız.”

Hamlet’i canlandıran oyuncu Seçkin İşcan ise kendisi için epeyce heyecan verici bir tecrübe olduğuna işaret ederek, Müjdeci’nin ezber bozan bir direktör olduğunu tabir etti.

İşcan, oyunculuk manasında kendisine fazlaca şeyler katan bir üretimde yer aldığını kaydederek, “Hem beşerlerle kurduğum bağ tıpkı vakitte yaptığım oyunculuk mesleğiyle kurduğum bağlantı manasında dünyaya bakışım değişti. Benim için enteresan bir tecrübeydi.” halinde konuştu.

GAİN ve Asteros Sinema ortak imali dizide Erdal Beşikçioğlu, Seçkin İşcan, Şebnem Bozoklu, Hatice Aslan, Ahmet Rıfat Şungar, Murat Kılıç, Çiğdem Selışık Onat, Cihat Tamer, Serdar Orçin, Emrullah Çakay, Ozan Çelik, Kutay Sandıkçı, Çiçek Acar ve Mustafa Alabora rol alıyor.