Son dakika: Eskişehirli bayan girişimcinin mutfağında börek yerine “kişiye özel porselen bardak” pişiyor

Pinar

Global Mod
Global Mod
Eskişehirli 32 yaşındaki teşebbüsçü Günnur Ceylan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde atölyeye çevirdiği konutunda bireye özel kupa bardaklar tasarlayıp üretiyor.

Lisede el sanatları kısmını okuyan ve Uşak Üniversitesi Hoş Sanatlar Fakültesinden mezun olan Ceylan, polimer kil kullanarak kupa bardakların üzerine müşterilerinin uzunluktan, 3 boyutlu görsellerini yapıyor.

Eseri mutfağındaki fırında pişirerek hazır hale getiren bayan girişimcinin toplumsal medyada açtığı “Bir Bardak Hikaye” isimli platform avukat, polis, asker, öğretmen, sanatçı üzere biroldukca meslek kümesinden ilgi görüyor.

Günnur Ceylan, AA muhabirine, bir yılda yaklaşık 500 bireye kupa bardak tasarladığını anlattı.

Kovid-19 sürecini ruhsal olarak daha sağlıklı geçirmek için hobi maksatlı konutuna atölye kurduğunu belirten Ceylan, “Etrafımdan beşerler çalışmalarımı görmeye başladı ve herkes kendisi için de bir bardak tasarlamamı istedi. Gün geçtikçe siparişler arttı. Onlarca insanın hayatına dokunma fırsatım oldu.” dedi.

Ceylan, mutfağının birden fazla vakit hamur işi yerine polimer kil koktuğunu lisana getirdi.

Bir insanın ömrünü, ona ilişkin bir görseli büsbütün el işçiliğiyle kupa bardak üzerine işlediğini aktaran Ceylan, şunları söylemiş oldu:

“Polimer kil tıpkı bir hamur üzere. Çoklukla diş doktorlarının kullandığı aletlerle formlar veriyorum. ondan sonrasında fırınımda kilin taşlaşması için 120 derece ateşte bardağı pişiriyorum. Hiç tanımadığım birinin yüzünü ya da hayat biçimini bir bardağın üzerine işlemiş oluyorum. Biten bardağı gördüklerindeki memnunluk benim için fazlaca kıymetli.”

Ağustos sonuna kadar siparişler dolu

Beklemediği bir ilgiyle karşılaştığını vurgulayan Ceylan, salgın devrinde konutta sıkılmamak için başladığı seyahatte bugün siparişlere yetişemediğini, ağustos ayı sonuna kadar dolu olduğunu bildirdi.

Bayanların hayatın her alanında üretim yapması gerektiğini vurgulayan Ceylan, “Evlendim, çocuğum oldu. 32 yaşındayım lakin bir şeyler üretmek istedim. Sağ olsun, eşim de epey dayanak verdi. Kızımın yaşının küçük olması beni meskende çalışmaya yönlendirdi. Artık dışarıda çalışanlardan daha ağır hale geldim.” tabirlerini kullandı.

Günnur Ceylan’ın eşi makine mühendisi Engin Ceylan da meskendeki ağır üretim mesaisine birtakım kimi dayanak verdiğini belirtti.

Eşinin kendisi için tasarladığı kalp figürlü bardağı ofisindeki çalışma masasında kullandığını anlatan Ceylan, “Eşimin mesleğiyle ilgili hayatımızın ortasında bir renk olacağını esasen bekliyordum. Orta ara taleplerim oluyor. Sağ olsun o da müşterilerinden vakit bulursa ailemize de bardak tasarlıyor.” diye konuştu.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Selçuk Kızıldağ