Son dakika haberleri… Ebe anne ile hekim kızının yolları birebir hastanede kesişti

Pinar

Global Mod
Global Mod
YALOVA (AA) – Yalova Devlet Hastanesine yaklaşık 2,5 ay evvel atanan pratisyen tabip Aysima Karabulut (24), tıpkı sıhhat kuruluşunda yıllardır ebelik yapan annesi Mine Söyler’le (47) mesai arkadaşı oldu.

Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesini bitiren Dr. Aysima Karabulut, annesinin çalıştığı hastaneye 15 Eylül‘de atandıktan daha sonra acil serviste çalışmaya başladı.

Dördüncü doz Kovid-19 aşısı annesi tarafınca yapılan Karabulut, AA muhabirine, çocukluk hayalini gerçekleştirerek tabip olmanın memnunluğunu yaşadığını söylemiş oldu.

Çocukluğunda annesinin yanına geldiğinde sağlıkçı olmayı kendisine amaç seçtiğini belirten Karabulut, şöyleki konuştu:

“İnsanlar birlikte çalıştığımızı duyduklarında seviniyor. Annem yardımıyla hastanedeki biroldukça insanı tanıdığım için öncesinden haberler i oldu. Ben gelmeden ‘Mine ebenin kızı da hastanede tabip olarak başlayacakmış’ diyorlardı. Bilmediğim, uzak bir yerde mesleğe başlamak daha güç olurdu. Burada oturmam ve annemden dolayı benim için fazlaca düzgün oldu. Daha kolay adapte oldum diyebilirim. Aile olarak sıhhat kesiminde olmak farklı bir haz veriyor bize. Annem üzere ben de vicdan sahibiyim ve yardım etmeyi epey seviyorum. Ayrıyeten hiç öteki bir meslek düşünmemiştim. Çalışma ortamı, hekimlerin fedakarlıklarını, emeklerini görmem, annem yardımıyla hastane ile hastaları görüyor olmam, onlara bir katkı sunma isteğim bu mesleği seçmemi sağladı.”

Karabulut, hayatının her devrinde takviyelerini esirgemediği için annesine teşekkür etti.

Kızını beyaz önlüğüyle hastanede görür görmez gözyaşlarını tutamadı

Yalova Devlet Hastanesinde 28 yıldır ebelik yapan Mine Söyler de çocukları küçük yaşlardayken eşinden ayrıldığını, tek başına büyüttüğü kızının tabip, oğlu Faruk Karabulut’un diyetisyen olmasıyla farklı bir memnunluk yaşadığını lisana getirdi.

Hayali daima doktorluk olan kızının, çocukluğunda oyuncak bebeklerini muayene ettiğini belirten Söyler, “Sağlıkçı olduğumda kızımın benimle birebir mesleği seçeceğini düşünmemiştim. Zira ben daima nöbetlere gidiyor, fazlaca ağır çalışıyordum. Âlâ bir eğitim süreci geçirdi. Zorluklar yaşadık lakin sonuçta fazlaca hoş bir şey geçti elimize. Gurur verici bir durum.” dedi.

Söyler, hastanedeki mesai arkadaşlarının, sevincini paylaştığını aktardı.

Kızını beyaz önlüğüyle hastane koridorlarında birinci gördüğünde gözyaşlarını tutamadığını vurgulayan Söyler, şunları kaydetti:

“İnsanlara sağlıklarıyla ilgili meselelerinde yardımcı olmak hoş bir his. Bununla memnunluk ve gurur duyuyoruz. Kızımın bu hastaneye geleceğini duyduğumda epey keyifli olmuştum. Birbirimize sarıldık. Kızım bu hastaneye gelmeden öbür tabiplere bakılırsa bir adım önde başlamış üzere oldu. Zira anne sağlıkçı olunca birtakım şeyleri anlattım. Ben, oğlum ve kızım tahminen bir olup bir hastane de açabiliriz.”

AA / Sıtkı Yıldız – Son Dakika Haberleri