Tayvan’dan dikkat çeken açıklama: En uygun adım

odakulebuda

New member
Tayvan’dan dikkat çeken açıklama: En uygun adım Tayvan Başbakanı Su Tseng-chang, ülkesinin denetiminde olan bir adaya yakın uçan ve Çin kıyılarından havalanan bir insansız hava aracının (İHA) dün vurulmasını atılan en “uygun” adım olarak nitelendirdi.

Reuters’tan alınan habere nazaran, Tayvan, Çin’in bir müddetdir açıklarında askeri tatbikatlar düzenlemesi niçiniyle Kinmen adalarına pek yakın aralıktan İHA uçurmasına reaksiyon gösteriyordu ve daha evvel Çin’in bu üzere ihlallerine karşı katı tedbirler alacağını tabir etmişti.

Tayvan ordusu birinci kez hava alanına giren ve tanımlanamayan sivil bir İHA’yı Çin’in Xiamen kentinin çabucak yanında bulunan Lion adacığı yakınında vurmuş oldu.

Su Tseng-chang, Tayvan’ın Çin’i çekilmesi için tekraren uyardıktan daha sonra İHA’yı vurduğunu söz etti.

Ordu tarafınca yapılan açıklamaya bakılırsa İHA Lion adacığı yakınında yasaklı hava alanına girmesinin akabinde vuruldu ve denize düştü.

Gazetecilere konuşan Su Tseng-chang, Tayvan’ın birfazlaca defa ikazda bulunduğunu ve “(Çin’den) sonu aşmamalarını talep ettiğini” söylemiş oldu.

Su Tseng-chang “Her seferinde çekilmeleri istikametinde ikazlarımızı görmezden geldiler, kendimizi savunmak ve (İHA’yı) vurmak haricinde bir seçeneğimiz yoktu. Bu tekraren ikazda bulunulduktan daha sonra atılacak en uygun adımdı” dedi.

Su Tseng-chang, “hiç bir vakit tahrik etmeyeceğiz, ve toprağımızı ve insanlarımızı korumak için en uygun adımı atacağız” dedi.