Üniversiteli olmak için yeni bir şans!

Ryan

Global Mod
Global Mod
Üniversiteli olmak için yeni bir şans!
20 Eylül’de başlayan Yükseköğretim Kurumları İmtihanı ek tercih periyodu 23 Eylül Perşembe günü sona erecek. Sıhhat uygulamaları eğitimlerinin teorik ayrıntıları mesleksel staj imkanı ile bir arada sunduğunu belirten uzmanlar, bu biçimdelikle öğrencilerin çabucak hemen mezun olmadan evvel tecrübe kazanabileceklerini söz ediyor. Uzmanlar, Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama Programı ile Sıhhat Kurumları İşletmeciliği Programlarını tercih edecek adayların Çift Anadal, Erasmus ile yurt haricinde staj yapabilme, ulusal ve memleketler arası firmalarda istihdam ve TUBİTAK projelerine dayanak alma üzere kıymetli avantajlara sahip olacaklarını vurguluyor.

Üsküdar Üniversitesi Sıhhat Hizmetleri ve Meslek Yüksekokulu Sıhhat Kurumları İşletmeciliği Program Lideri Dr. Öğretim Üyesi Öznur Karaloğlu ve Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama Program Lideri Öğretim nazaranvlisi Damla Yılmazoğlu kısımlarının öğrencilere sunduğu avantajlar hakkında değerli bilgiler paylaştı.

Öğrendiklerini meslek stajı ile pekiştirebilecekler

Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama Programı’nın ilaç ve medikal dalında istihdam edilmek üzere kesimin muhtaçlıkları dahilinde öncelikli olarak tercih edilen ve istihdam edilen nitelikli işçisi yetiştirerek bölüme kazandırmayı amaçladığını belirten Öğr. Gör. Dr. Damla Yılmazoğlu, “Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama programı müfredatı, kesimin gereksinim duyduğu nitelikli eleman gereksinimini karşılamaya yönelik oluşturuldu. Öğrenciler teorik derslerle öğrendiklerini uygulama dersleri ve meslek stajları ile pekiştirme imkanına sahip oluyorlar.” dedi.

İşte programın sunduğu avantajlar…

Öğr.Gör. Dr. Damla Yılmazoğlu, Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama programı mezunlarının ulusal ve memleketler arası ilaç firmalarında, medikal firmalarda ve ecza depolarında Tıbbi Tanıtım Temsilcisi unvanıyla istihdam edildiğini söylemiş oldu. Yılmazoğlu programın öğrencilere sağladığı avantajları şöyleki sıraladı:

– Öğrenciler, tesirli bağlantı ve müzakere bilgisiyle Türkçeyi ve vücut lisanını yanlışsız kullanabilirler,

– Genel sıhhat, ilaç tıbbi aygıt bölüm bilgisine sahiptir ve bu bağlamda temel tıbbi kavramları anlayabilir ve aktarabilirler,

– Çağdaş satış ve irtibat formları maharetine sahip olurlar,

– Alanında edindiği temel seviyedeki bilgi ve hünerleri kullanarak dataları yorumlayarak kıymetlendirme yapabilirler.

Çift anadal ve DGS ile lisansa geçiş imkanı sağlanıyor

Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama programında okumakta olan öğrencilerin çift ana kısım konusunda kimi avantajlara sahip olduklarını tabir eden Yılmazoğlu, kelamlarına şu biçimde devam etti:

“Öğrenciler; Optisyenlik, Biyomedikal Aygıt Teknolojisi, Eczane Hizmetleri ve Sıhhat Kurumları İşletmeciliği programlarında çift anadal yapabilme imkanına sahip oluyorlar. Programı tamamlayarak mezun olan öğrenciler, ÖSYM’nin yaptığı Dikey Geçiş İmtihanında başarılı olmaları durumunda, tercih ettikleri programlarına uygun bir lisans programına kayıt hakkı kazanıyorlar. Bu programlarda uygulanan intibak ve dört yarıyıllık Lisans tamamlama eğitiminden daha sonra, lisans diploması almaya hak kazanıyorlar. DGS ile Halkla İlgiler, Halkla Alakalar ve Tanıtım, Pazarlama, Memleketler arası Ticaret, Milletlerarası Ticaret ve Finansman, Uluslarası Ticaret ve İşletmecilik lisans programlarına geçiş yapabiliyorlar.”

Uygulama ortağı hastanede yaz stajı yapabilecekler

Üsküdar Üniversitesi’nin uygulama ortağı olan NPİSTANBUL Beyin Hastanesi ile Sıhhat Kurumları İşletmeciliği programında sunulan teorik ayrıntıların uygulamaya aktarılmasında avantaj sağladığını belirten Dr. Öğr. Üyesi Öznur Karaoğlu ise, “Öğrenciler müfredatta yer alan yaz stajı için uygulama ortağı hastanedeki tecrübeli takımın takviyesinden faydalanabiliyor. beraberinde biroldukça devlet ve özel sıhhat kurumunda öğrencilerin pratik bilgiye erişimi de sağlanıyor.” dedi.

Bir Üniversite İki Diploma uygulaması mevcut

İşe alım konusunda öğrencilerden sırf akademik muvaffakiyet beklenmediğini vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Öznur Karaoğlu, kelamlarına şöyleki devam etti:

“Adaylardan alanla ilgili donanımlarının yüksek olması, bağlantı hünerlerinin güçlü olması, takım çalışmasının gerektirdiği sorumluluğu alabilecek olması, problemleri tanımlayabilen ve tahlil teklifleri geliştirebilen özelliklere sahip olması bekleniyor. Sıhhat Hizmetleri ve Meslek Yüksek Okulu olarak öğrencilere isteğe bağlı olarak İngilizce hazırlık eğitimi sunuyoruz. beraberinde çift anadal tahsili ile başarılı öğrencilerin ikinci bir programın derslerini de muvaffakiyetle geçerek “bir Üniversite-iki diploma” almalarını sağlayan uygulama da mevcut. Öğrenciler, Sıhhat Kurumları İşletmeciliği programı için belirlenen farklı programlar ile birlikte iki diplomaya sahip olabiliyor ve istihdam imkanlarını arttırabiliyorlar.”

Erasmus ve TUBİTAK projelerine dayanak imkanı da sağlanıyor

Sıhhat Kurumları İşletmeciliği öğrencilerinin ERAMUS Koordinatörlüğü bünyesindeki staj hareketliliği programı kapsamında yurtharicinde staj yapma imkanına sahip olduklarını söz eden Dr. Öğr. Üyesi Öznur Karaoğlu, “Staj hareketliliği, öğrencilere iki akademik yıl içinde yaz aylarında yahut öğrenciyken müracaat yapılmış olması kuralıyla mezun olduktan daha sonra Avrupa Birliği Üyesi ülkelerden birinde milletlerarası iş tecrübesi edinme talihi sunuyor. hem de TÜBİTAK’tan 2209-A kapsamında proje alabilmek için ön lisans öğrencileri de müracaata dahil edildi. Sıhhat Kurumları İşletmeciliği programı öğrencilerinden de proje fikirleri olan ve fikirlerini hayata geçirmek için uygun şartları arayan öğrencilerimiz düzenlenecek Özel Proje Hazırlama Eğitimlerine katılarak hem mesleksel hünerlerini tıpkı vakitte akademik hünerlerini pekiştirme fırsatına sahip olacaklar.” diye konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR