Yunus Emre’yi tasvir eden kilimi üç ay boyunca ilmek ilmek dokudular

Pinar

Global Mod
Global Mod
Yunus Emre’yi tasvir eden kilimi üç ay boyunca ilmek ilmek dokudular

İğneyi kalem, kumaşı kağıt üzere düşünerek günlerce Yunus Emre’yi işlediler

Eskişehir Olgunlaşma Enstitüsü usta öğreticisi Nigar Cengiz:

“Dönemi yaşatmaya çalıştık”

Eskişehir Olgunlaşma Enstitüsü usta öğreticisi İnci Öz:

“Yunus’u anlatan önsözü sabır, inanç ve sevgiyle işledim”

ESKİŞEHİR – “Yunus Emre’yi Bilir Misin?” standı, açılışından bu yana biroldukça ziyaretçiye konut sahipliği yaparken, bilhassa Yunus’u anlatan el işlemesi önsöz ve Yunus’u tasvir eden el üretimi kilim dokuması, üretim sürecinin bilgileriyla dikkat çekiyor.

Açılış kurdelesi Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafınca kesilen ve Eskişehir Olgunlaşma Enstitüsü’nün hazırladığı “Yunus Emre’yi Bilir Misin?” standında sergilenen eserler göz dolduruyor. Yunus Emre ve Türkçe yılı ötürüsıyla hazırlanan standın girişinde yer alan, her harfi elde işlenmiş ve Yunus Emre’yi anlatan önsöz ile elde dokunarak üç ayda tamamlanan ve Yunus Emre’nin Tapduk Emre dergahına girişini anlatan kilim ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Stantta yer alan önsöz ve Yunus Emre kiliminin imalinde rol alan Eskişehir Olgunlaşma Enstitüsü Usta Öğreticileri, periyodun izlerini taşıyan yapıtlarının üretim süreçlerinden ve özelliklerinden bahsetti.

“Dönemi yaşatmaya çalıştık”

Yunus Emre’nin tasvirini içeren ve üç farklı dokuma tekniği kullanılarak hazırlanan el emeği kilimde emeği geçen Eskişehir Olgunlaşma Enstitüsü’nün 8 yıllık Usta Öğreticisi Nigar Cengiz, yapıtın imal süreçlerini anlattı. Yunus Emre’nin her vakit düzgün bulunmasına dikkat ettiği asasını bile aslına uygun olarak işlemekte itina gösterdiklerini belirten Cengiz, “Dönemi yaşatmaya çalıştık. Nesneleri orjinal çalışmalarla desteklemeye çalıştık. Yunus Emre kilimimizi iki arkadaş emek vererek 3 aylık bir müddetde çıkardık. Yirmiden çok renk tonu ve iplik kullandık. Düz, cicim ve halı düğümü olmak üzere üç başka dokuma tekniği kullandık. Kilimde Yunus Emre’nin Tapduk Emre dergahına girişini anlatmaya ve onu yakalamaya çalıştık. Bulutların ortasından çıkıyormuş üzere bir görünüm de vermeye çalıştık ve istediğimiz manzara de oldu. Vurgulayıcı renkler kullanmaya çalıştık. Klasik renkler üzerinde durduk. Sayın Ulusal Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk’un buraya teşrifleri bizi fazlaca keyifli etti. Standımızı epey beğendiğini söz etmiş. Ziyaretinin ikinci gününde tekrar standımızı ziyaret etmiş. Hepimiz fazlaca büyük bir onur duyduk bundan. Kendisine ve Genel Müdürümüz Yusuf Büyük’e fazlaca teşekkür ediyoruz” tabirlerini kullandı.

“İğneyi bir kalem, kumaşı da kağıt üzere düşünerek sabır, inanç ve sevgiyle işledim”

Standın girişinde yer alan ve Yunus Emre’yi anlatan tamamı el işlemesi önsözü hazırlayan El Nakışları Usta Öğreticisi İnci Öz, büyük bir emek ile uzun saatler üzerinde çalıştığı eser hakkında konuştu. Yapıtının gelecek jenerasyonlara de aktarılabilecek biçimde hazırlandığından dolayı keyifli olduğuna değinen Öz, “Bu yıl Yunus Emre yılı, bu biçimde bir stant düzenlenecekti. Yunus Emre’yi anlatan bu kadar el emeği göz ışığı içerisinde bir daha el emeği, Yunus Emre hakkında bir ön yazı tasarlandı. Bu yazımız 1500 harften oluşuyor. Bir saatte sırf 5 harfi işleyebiliyorsunuz. Sekiz saatte lakin 40 harf işlenebiliyor. bu türlü 1 ay üzere bir müddetde tamamladım. Suzeni tekniği kullanıldı. Hem iğne birebir vakitte tığ ile çalıştık. Her bir harfi çıkarttığınızdaki yaşadığınız o memnunluk anlatılmaz yaşanır. Cümle değil de söz kelime birebir ip üzerine getirmeye çalıştım. O biçimde düz oldu. İşlerken gelecek kuşaklara kalır diye bu niyetle işledim. İnşallah gelecek kuşaklara de örnek olur. İğneyi bir kalem, kumaşı da kağıt üzere düşünerek gelecek kuşaklara de kalması emeliyle sabır, inanç ve sevgiyle işledim” diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Mısra Ezginur Göçer